Nikifor Grigorjev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nikifor Grigorjev
Ataman Nikifor Grigoriev 1919.jpg
Narození 9.jul. / 21. února 1884greg.
Dunajivci
Úmrtí 27. července 1919 (ve věku 35 let)
Ukrajinská lidová republika
Alma mater Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4517548
Ocenění Řád rudého praporu
Politická strana Strana socialistů-revolucionářů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nikifor Alexandrovič Grigorjev (rusky Никифор Александрович Григорьев), (188527. července 1919) byl ukrajinský partyzán a člen Černé a Rudé armády.

Před revolucí[editovat | editovat zdroj]

Nikifor Grigorjev se narodil jako Nikifor Servetnik (Cepвeтник) v Dunajevcech. Později odešel do vesnice Grigorjevo, podle níž si změnil jméno. Účastnil se rusko-japonské války jako jezdec a první světové války, kde se vypracoval na štábního kapitána.

Revoluce[editovat | editovat zdroj]

Po Říjnové revoluci podporoval Ukrajinskou národní republiku a stal se plukovníkem. Účastnil se státního převratu vedeného hejtmanem Pavlem Skoropadským, poté však podporoval Symona Petljuru.

Roku 1919 však opět změnil stranu a přidal se k Rudé armádě, s níž dobyl Čerkasy, Cherson a Oděsu. Ve stejném roce však Rudou armádu opustil a začal spolupracovat s Černou armádou Nestora Machna.

Machno však pochyboval o Grigorjevově spolupráci (Grigorjev byl antisemita a většina Machnových spolubojovníků byli Židé). Hlavně však začal Grigorjev navazovat kontakty s bílým generálem Antonem Děnikinem. Proto byl Grigorjev 27. července 1919 zastřelen. Vrahem byl anarchistický voják Čubenko.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nikifor Grigoriev na anglické Wikipedii.