Nikifor Grigorjev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nikifor Grigorjev
Ataman Nikifor Grigoriev 1919.jpg
Narození 9. února 1884
Dunaivtsi
Úmrtí 27. července 1919 (ve věku 35 let)
Ukrajinská lidová republika
Ocenění Řád rudého praporu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nikifor Alexandrovič Grigorjev (rusky Никифор Александрович Григорьев), (188527. července 1919) byl ukrajinský partyzán a člen Černé a Rudé armády.

Před revolucí[editovat | editovat zdroj]

Nikifor Grigorjev se narodil jako Nikifor Servetnik (Cepвeтник) v Dunajevcech. Později odešel do vesnice Grigorjevo, podle níž si změnil jméno. Účastnil se rusko-japonské války jako jezdec a první světové války, kde se vypracoval na štábního kapitána.

Revoluce[editovat | editovat zdroj]

Po Říjnové revoluci podporoval Ukrajinskou národní republiku a stal se plukovníkem. Účastnil se státního převratu vedeného hejtmanem Pavlem Skoropadským, poté však podporoval Symona Petljuru.

Roku 1919 však opět změnil stranu a přidal se k Rudé armádě, s níž dobyl Čerkasy, Cherson a Oděsu. Ve stejném roce však Rudou armádu opustil a začal spolupracovat s Černou armádou Nestora Machna.

Machno však pochyboval o Grigorjevově spolupráci (Grigorjev byl antisemita a většina Machnových spolubojovníků byli Židé). Hlavně však začal Grigorjev navazovat kontakty s bílým generálem Antonem Děnikinem. Proto byl Grigorjev 27. července 1919 zastřelen. Vrahem byl anarchistický voják Čubenko.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nikifor Grigoriev na anglické Wikipedii.