Černá armáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Černá armáda
Чёрная гвардия
Účast na Ruská občanská válka
Vlajka Černé armády
Vlajka Černé armády
Základní info
Aktivní 19171919
Ideologie anarchismus
Velitel Marie Nikoforová, Nestor Machno, Lev Černyj
Spojenci různé anarchistické organizace
Oponenti Ruská sovětská federativní socialistická republika
Bílé hnutí

Černá armáda (rusky Чёрная гвардия) je označení ozbrojených skupin dělníků, vzniklých v Rusku po Říjnové revoluci. Členové Černé armády bojovali v následné občanské válce, kde prosazovali myšlenky a názory anarchismu.

Název Černé armády souvisí buď s anarchistickou černou vlajkou, kterou tato skupina používala, nebo se jménem jejího vůdce Lva Černého.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Černá armáda byla vytvořena na základě Černé gardy na podzim roku 1917 anarchistkou Marií Nikoforovou. K transformaci Černé gardy v Černou armádu došlo v lednu roku 1918, kdy se v reakci na rostoucí represe a z iniciativy moskevských anarchistů změnila asi tisícičlenná Černá garda na Černou armádu pod vedením Lva Černého.

Bolševici v té době zaútočili na své ultralevicové (resp. anarchistické) kritiky. V noci z 12. srpna 1918 zaútočila Čeka na 26 anarchistických center v Moskvě a Černá armáda zahájila ozbrojený odpor. K prvnímu střetnutí došlo v ulici Malaja Dimitrovka. Čtyřicet anarchistů tam bylo zabito nebo raněno a asi pět set uvězněno. V okamžiku vypuknutí Třetí ruské revoluce 6. června 1918 měla ale Černá armáda opět kolem tisíce vojáků.

Související články[editovat | editovat zdroj]