Nezmar zelený

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxNezmar zelený
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen žahavci (Cnidaria)
Třída polypovci (Hydrozoa)
Řád nezmaři (Hydroida)
Čeleď nezmarovití (Hydridae)
Rod nezmar (Hydra)
Binomické jméno
Hydra viridissima
Pallas, 1766
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nezmar zelený (Hydra viridissima, případně Chlorohydra viridissima) je žahavec z řádu nezmaři, zbarvením mnohem nápadnější než nezmar hnědý.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Nezmara zeleného lze najít nejspíš zjara v čistých tůňkách, které zbudou na lukách po odchodu velké jarní vody. Také ve stojatých a čistých vodách. Tam bývá běžným a hojným zjevem. Žije v mírných a tropických pásmech včetně ČR.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Má žahavé buňky na ramenách. Má jich okolo šesti. Uprostřed ramen má ústní otvor. Pod ústním otvorem je láčka, kterou se opírá při pohybu. Velikost 2-3 cm

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Je to masožravec, živící se drobnými vodními živočichy např. buchankami nebo perloočkami.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Je hermafrodit. Rozmnožuje se pohlavním rožmnožováním nebo pučením. Má velikou schopnost regenerace - po rozřezání vyroste z každé části nový jedinec. Umí se množit velmi rychle.

Symbióza s řasami[editovat | editovat zdroj]

Zelená barva nezmara zeleného je způsobena řasami rodu Zoochlorella, které s ním žijí v endosymbióze, konkrétně se jedná o oboustranně prospěšný vztah, tedy mutualismus. Řasy se nachází uvnitř těla nezmara ve speciálních ektodermálních buňkách a připomínají tak jakýsi chloroplast v raném stadiu vzniku. Díky živinám, které řasy produkují pomocí fotosyntézy, může nezmar zelený přežít značně dlouhé období hladovění. Řasy jsou tak specializované na symbiotický život, že nedokáží žít samostatně (mimo tělo nezmara), a na nové potomstvo se šíří skrz vaječné buňky (oocyty) nezmarů.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HABETHA, Matthias; BOSCH, Thomas C. G. Symbiotic Hydra express a plant-like peroxidase gene during oogenesis. Journal of Experimental Biology. 2005-06-01, roč. 208, čís. 11, s. 2157–2165. PMID: 15914659. Dostupné online [cit. 2016-03-26]. ISSN 0022-0949. DOI:10.1242/jeb.01571. PMID 15914659. (anglicky)