Nezařazené území

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search

Nezařazené území je území, které není spravované vlastní lokální (obecní) samosprávou, ale je administračně zařazeno jako část většího celku jako je obec, farnost, okres, hrabství, město, kanton, federální stát, provincie nebo stát. Obec s vlastní samosprávou může být zrušena nebo změněna na nezařazené území např. z důvodu finanční insolvence a následně je odpovědnost přenesena na vyšší územní celek, což se stalo obci Cabazon v Kalifornii v roce 1972. V některých státech neexistují nezařazená území a území celého státu je rozčleněno do obcí (např. Francie, Brazílie).

Podle zemí[edit | edit source]

Austrálie[edit | edit source]

V Austrálii jsou nezařazená území místa, která nejsou pokryta obecními úřady. Obvykle se jedná o odlehlé oblasti, jež často zabírají rozlehlé území s minimálním osídlením. Podle jednotlivých států a teritorií se jedná o tato území:

Česko[edit | edit source]

V Česku se nacházejí čtyři vojenské újezdy, které nejsou součástí žádné obce. Jsou součástí krajů a jsou řízené újezdním úřadem, který podléhá Ministerstvu obrany.

Kanada[edit | edit source]

V Kanadě jsou nezařazená území v závislosti na provincii různé velikosti od malých osad až po velké celky s městskou zástavbou. Příkladem takové městské zástavby jsou Fort McMurray spravovaný z Wood Buffala a Sherwood Park spravovaný ze Strathcony. V Britské Kolumbii je systém nezařazených území obdobný jako v USA.

Spojené státy americké[edit | edit source]

Nezařazená území v USA jsou části okresů, které se nachází mimo území samosprávných obcí a jsou tak spravovány přímo okresem. Může se jednat jak o neobydlené oblasti, tak o zastavěná lidská sídla, nezřídka až do velikosti města, ve kterých však nebyla zřízena obecní samospráva.

Ve státech Connecticut, Massachusetts, New Jersey a Rhode Island se nenachází žádné nezařazené území, takže každá oblast těchto států je součástí některé z místních obcí. Nezařazená území ve státech New Hampshire, Pensylvánie a Vermontu mají minimální rozlohu. Naopak ve státech, jako je Nevada nebo Arizona, zabírají nezařazená území většinu rozlohy státu.

Reference[edit | edit source]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Unincoroporated area na anglické Wikipedii.