V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox - hrad". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - budova", tou by se měla nahradit.

Neuschwanstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zámek Neuschwanstein
Schloss Neuschwanstein
Flag of Germany.svg
Základní informace
Země BavorskoBavorsko Bavorsko
Vystavěn 1869 - 1887
Architekt Eduard Riedel
Sloh Novogotika, novoromantismus, historismus
Stavební materiál Zdivo
Účel Romantizující zámek ve stylu hradů německých rytířů
Původní majitel Ludvík II. Bavorský
Rod Bavorští králové
Současný majitel Svobodný stát Bavorsko / Spolková republika Německo
Zeměpisné souřadnice
Zámek Neuschwanstein  Schloss Neuschwanstein
Fire.svg
Zámek Neuschwanstein
Schloss Neuschwanstein
Flag of Germany.svg
Soubor:.jpg
Zámek Neuschwanstein

Neuschwanstein je zámek v Allgäu (Bavorsko, Německo) v oblasti obce Schwangau u Füssenu, který nechal postavit Ludvík II. Bavorský. Jde o jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších turistických cílů v Německu. Tento zámek se také objevil v několika filmech a inspiroval Walta Disneyho ke stvoření Sleeping Beauty Castle neboli hrad Šípkové Růženky, který se nachází v Disneylandu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv připomíná středověký hrad, jde o poměrně mladý zámek. Král Ludvík II. Bavorský ho nechal postavit jako své útočiště i jako monumentální operní scénu pro Richarda Wagnera. Kromě panovníka zde žilo jen několik málo sluhů a služek. Roku 1886 zde byl na pokyn bavorských ministrů zatčen soudním psychiatrem král Ludvík II. a odvezen na zámek Berg, kde o dva dny později záhadně zemřel. Poté byl na dlouhou dobu zámek uzavřen a časem začal chátrat. Veřejnosti byl zpřístupněn po 2. světové válce.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Přes nesporný vnější půvab by ho z architektonického hlediska nepochválil asi žádný architekt, a to kvůli spojení snad všech stavebních a architektonických slohů jak zvenku, tak v hojné míře vevnitř. Vnitřní interiéry jsou vyzdobeny drahocenným novogotickým řezbářským obložením a také ve stylu novoromantismu a historismu. Zřejmě nejkrásnější a nejproslulejší místností zámku je trůnní sál, který byl zhotoven podle vzoru známé mešity Hagia Sofia v Istanbulu. V sále však chybí trůn, na který nezbyly finanční prostředky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]