Berg (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Berg
Schloss berg 2009.jpg
Základní informace
Sloh novogotika
Architekt Eduard Riedel
Současný majitel Maxmilián II. Bavorský
Poloha
Adresa Berg, NěmeckoNěmecko Německo
Souřadnice
Další informace
Kód památky D-1-88-113-14
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Berg se nachází na východním břehu Starnberského jezera u vesnice Berg, ležící v okrese Starnberg, v Bavorsku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Panství u jezera s hradem Berg, koupil roku 1676 vévoda-kurfiřt Ferdinand Maria Bavorský. Svůj největší rozkvět sídlo zaznamenalo za jeho nástupců, syna Maxe Emanuela a vnuka Karla Albrechta (první polovina 18. století). Tehdy se tam pořádaly časté hony a společenské události.

V letech 184951, za krále Maxmiliána II., byl původní hrad pod vedením architekta Eduarda Riedela rozsáhle přestavěn na zámek. Panovník koupil další okolní pozemky a zámek dostal čtyři věže s cimbuřím v novogotickém slohu. Také tu byl zbudován malý přístav (1853).

Později, za Ludvíka II. byla přistavěna vysoká pátá severní věž, kterou nazval „Isolde“ (inspirován eposem Tristan a Isolda). Král používal tento zámek jako své letní sídlo. Každý rok 11. května sem přestěhoval své sídlo a odtud vládl. Dokonce byla odtud do Mnichova zavedena telegrafní linka. V roce 1868 sem na Ludvíkovo pozvání přijela ruská carevna, předtím hesenská princezna, Marie Alexandrovna. V době pobytu v Bavorsku měla zámek k dispozici a pro tuto příležitost byl velkolepě vybaven. Zámecký park byl v té době přeměněn z parku francouzského na anglický, byl zhotoven Maurský pavilon a v roce 1876 postavena malá kaple. 12. června 1886 sem byl Ludvík II. Bavorský internován poté, co byl prohlášen duševně nesvéprávným a zbaven výkonu vlády. O den později, po večerní procházce s psychiatrem Dr. Guddenem, byli oba nalezeni mrtví v Starnberském jezeře. Okolnosti jejich úmrtí nebyly doposud vyjasněny; podle oficiální verze se utopili. Tuto nešťastnou událost připomíná votivní kaple a dřevěný kříž ve vodě u břehu jezera.

Po králově smrti se hrad stal muzeem, v roce 1939 byl prohlášen kulturní památkou.

Bezprostředně po druhé světové válce byl objekt obsazen a poškozen americkými vojáky. Poté byl velmi zjednodušeně přestavěn. To je důvod, proč dnes již neexistují věže.

Dnes je zámek ve vlastnictví rodu Wittelsbachů a slouží jako letní sídlo pro hlavu rodu (v současné době jí je František, titulární vévoda bavorský). Veřejnosti je přístupná pouze část bývalého zámeckého parku.

Zámek Berg v zimě. Olejomalba bavorského malíře Antona Zwengauera zachycuje podobu zámku (ještě s věžemi) kolem roku 1900

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schloss Berg (Bayern) na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]