Neonka červená

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxNeonka červená
alternativní popis obrázku chybí
Neonka červená
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád trnobřiší (Characiformes)
Čeleď tetrovití (Characidae)
Rod neonka (Paracheirodon)
Binomické jméno
Paracheirodon axelrodi
Schultz, 1956
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Neonka červená (Paracheirodon axelrodi) je drobná sladkovodní rybka z čeledi tetrovití. Jedná se akvaristy ostatní lidi velice oblíbený, nenáročný a společenský druh. Typické je pro tuto rybu zbarvení, kdy horní podélný pruh má neonový lesk.

Neonka pochází z Jižní Ameriky, kde se stále loví pro světový akvaristický trh.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tělo je protáhlé, z boků mírně zploštělé. Mezi poměrně vysokou hřbetní ploutví a ocasní ploutví se nachází nenápadná tuková ploutvička. Oko je k tělu relativně velké. Ocasní ploutev je vykrojená. Na bocích se nachází dva podélné barevné pruhy, jejichž rozhraní prochází přibližně středem boků ryby. Pruh v břišní části je zbarven sytě červeně, pruh ve hřbetní části má modrou až zelenavou barvu s neonovým leskem.

U neonek červených se projevuje pohlavní dimorfismus. Samečci bývají štíhlejší než samičky.[1] Rybky dorůstají maximální délky asi 4,5 cm,[2] obvykle však méně.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Hejno neonek červených v akváriu

Přirozený areál výskytu ryby zahrnuje horní toky řek Orinoco a Río Negro.[3] Jedná se o rybu žijící v hejnech obývající střední část vodního sloupce.

Neonkám červeným se daří ve vodě o teplotě 23–25 °C[4] a v mírně kyselé vodě o hodnotě pH 4,0–6,0.[3] Tvrdost vody se uvádí okolo 10 °dGH .[4]

Potrava[editovat | editovat zdroj]

V přirozeném prostředí se neonky živí drobnými vodními korýši a červy.[3] V zajetí je lze krmit i vločkovaným krmivem.[2]

Neonky červené po probuzení s ještě patrným nočním zbarvením

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

V zajetí je rozmnožování poměrně obtížné, proto je značná část produkce pro akvaristiku zajišťována lovem v přirozeném prostředí.[3] Samičky kladou 4 až 6 jiker volně do vodního sloupce, kde jsou samečky oplodňovány, a následně klesají ke dnu.[1] Potěr se líhne v závislosti na teplotě vody po 24–30 hodinách.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Velká encyklopedie akvarijních rybiček [online]. [cit. 2009-02-08]. Stránka Neonka červená (Paracheirodon axelrodi). Dostupné online. 
  2. a b VEŠKRNA, Martin. AQUAPAGE.cz [online]. [cit. 2009-02-08]. Stránka Neonka červená. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-02-20. 
  3. a b c d e Fishbase [online]. [cit. 2009-02-08]. Stránka Paracheirodon axelrodi. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b PAYSAN, Klaus. Akvarijní ryby. 4. vyd. Praha: Granit, 2003. ISBN 80-7296-021-0. S. 56. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]