Nelahozeves (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zámek Nelahozeves
Zámek Nelahozeves
Zámek Nelahozeves
Základní informace
Sloh Renesance
Přestavba 1764–1769, 1770, 90. léta 20. století
Materiál Zdivo
Stavebník Florián Gryspek z Gryspachu
Další majitelé Lobkovicové
Současný majitel Lobkovicové
Poloha
Adresa Nelahozeves, ČeskoČesko Česko
Ulice Na vinici
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 26806/2-1390 (PkMISSezObr)
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Nelahozeves (německy Schloss Mühlhausen) je stavba ze 16. století patřící mezi nejvýznamnější pozdně renesanční objekty v Čechách. Zámek se nachází ve stejnojmenné obci, cca 25 km severně od Prahy na vyvýšené skále nad Vltavou. Je chráněn jako kulturní památka.[1]

Na zámku se nachází rodová Lobkowiczká sbírka umění. Současným majitelem zámku je William Lobkowicz. Zámek je běžně turisticky přístupný pro veřejnost.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Nádvoří zámku

Stavbu zámku započal Florián Gryspek z Gryspachu roku 1553, tehdejší poradce českého krále Ferdinanda I., který v roce 1544 získal Nelahozeves a k ní náležící panství. Pro vybudování zámku byla zřejmě rozhodující poloha blízko pražské rezidence. Výstavba však byla po Gryspekově smrti roku 1588 přerušena a teprve jeho syn Blažej Gryspek z Gryspachu po roce 1614 znovu pokračoval. Jedna z neteří Floriána Gryspeka trojkřídlou stavbu roku 1623 prodala kněžně Polyxeně z Lobkowicz. Od té doby zámek, s výjimkou let 1950-1993, náleží roudnické linii rodu Lobkoviců. Čerstvě nabytý zámek byl za třicetileté války několikrát poničen rabujícími vojáky. Po skončení války započal syn Polyxeny, kníže Václav Eusebius Popel z Lobkowicz, s obnovou zámku. Opravy menšího rozsahu byly zahájeny v 60. letech 19. století. V roce 1876 vypracoval František Riedl plán přestavby zámku v novorenesančním slohu, tento plán se však nikdy neuskutečnil.

Po roce 1950 zkonfiskovaný zámek s veškerým inventářem byl v roce 1993 zpět navrácen knížecí rodině Lobkowiczů. Zástupcem rodu v roce 2013, který žije v Čechách, byl William Lobkowicz. Rodině patří také hrad Střekov, zámek v Roudnici nad LabemLobkovický palác, jediný soukromý palác v areálu Pražského hradu.

Expozice[editovat | editovat zdroj]

Pohled na zámek z kamenného mostu

Stálá zámecká expozice Pohled do šlechtického interiéru rodiny Lobkoviců je souborem dvanácti dobových pokojů, které detailně ilustrují život vlivného šlechtického rodu v Čechách v 19. století. Interiéry inspirované dobou 10. knížete z Lobkovic, Ferdinanda Zdeňka (1858–1938), představují pánskou a dámskou ložnici, jídelnu, hudební pokoj, rodinnou kapli a knihovnu, v níž jsou příležitostně vystavovány ukázky vzácných knih a rukopisů z Roudnické lobkovické knihovny. Tato knihovna čítá 65 000 svazků a dnes je spolu s hudebním archivem umístěna v prostorách zámku.

V přijímacím salónu je vystaven vzácný nábytek zdobený technikou pietra dura společně s obrazy starých mistrů – Jana Brueghela staršího, Petera Paula Rubense, Paola Veroneseho a Panniniho. Dvě místnosti, dekorované nábytkem z paroží, trofejemi a dalšími předměty, jsou věnovány zbraním a lovu, který byl neodmyslitelnou součástí společenského života šlechty. Poutavé nahlédnutí do každodenního života české šlechty a zámeckého prostředí završuje portrétní galerie členů rodu od 19. století po současnost.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schloss Nelahozeves na německé Wikipedii.

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-08-24]. Identifikátor záznamu 138008 : Zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]