Natasha Richardson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Natasha Richardson
Natasha Richardson na premiéře filmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian
Natasha Richardson na premiéře filmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian
Rodné jméno Natasha Jane Richardson
Narození 11. května 1963
Londýn, Anglie Spojené království
Úmrtí 18. března 2009
New York, USA USA
Manžel(ka) Robert Fox 1990 - 1992
Liam Neeson 1994 - 2009
Rodiče Vanessa Redgrave a Tony Richardson
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Natasha Jane Richardson (11. května 1963, Londýn, Anglie, Spojené království18. března 2009, New York, USA) byla anglická herečka, členka Redgraveovy rodiny. Byla dcerou herečky Vanessy Redgraveové a režiséra/producenta Tony Richardsona vnučka Michaela Redravea a Rachel Kempsonové. Její sestra Joely Richardsonová je také herečka, jež hrála např. v seriálu Plastická chirurgie s.r.o..

Vyrostla v Londýně. Její první manželství s Robertem Foxem a skončilo rozvodem v roce 1992. V roce 1994 se provdala za irského herce Liama Neesona, s kterým dvakrát účinkovala v Anna Christie. Manželský pár měl dva syny, Micheála a Daniela.

Film[editovat | editovat zdroj]

Hrála Mary Shelleyovou v roce 1986 ve filmu Gothic. Následující rok hrála s herci Kennethem Branaghem a Colinem Firthem v Měsíci na venkově, režírovaném Patem O'Connorem.

Režisér Paul Schrader ji obsadil do titulní role ve filmu Patty Hearst, do jeho dokumentárního drama z roku 1988 o dědičce a jejím údajném únosu. Dále hrála spolu s Robertem Duvallem a Faye Dunawayovou ve filmu Příběh služebnice. V roce 1990, kdy hrála po boku Christophera Walkena, Ruperta Everetta, a Helen Mirrenové ve filmu Podivná pohostinnost (režírované Paulem Schraderem) vyhrála Evening Standard Britské Filmové Ceny pro nejlepší herečku. Také vyhrála cenu nejlepší herečky v roce 1994 na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary za film Vdovy z Widows' Peak, a ten samý rok ve filmu Nell s Jodie Fosterovou a s jejím budoucím manželem Liamem Neesonem. Další její filmy jsou Past na rodiče (1998), Dohola? (2001), Chelsea Walls (2001), Probuzení v Renu (2002), Krásná pokojská (2002), Ústav (2005), další cenu Evening Standard za nejlepší herečku vyhrála za film, Bílá hraběnka (2005), and Evening (2007). Její poslední filmová role byla ve filmu z roku 2008 Divoška.

Zranění a smrt[editovat | editovat zdroj]

16. března 2009 utrpěla zranění hlavy, když spadla při lekci lyžování v Mont Tremblant Resortu v Québecu v Kanadě.

Po pádu vypadalo vše v pořádku, když se cítila dobře. Záchranaři a ambulance shledali, že není proč se znepokojovat a nechali ji ve středisku. Odmítla lékařské ošetření a vrátila se na hotelový pokoj. Po třech hodinách byla převezena do místní nemocnice poté, co měla bolesti hlavy. Poté byla převezena sanitkou do Hospital du Sacré-Cœur de Montreal v kritickém stavu, po 7 hodinách od pádu byla letecky převezena do Lenox Hill Hospital v New Yorku, kde zemřela 18. března.

Po pitvě provedené v New York City Medical Examiners Office dne 19. března byla stanovena příčina "epidurální hematom kvůli zranění mozku", a jako její smrt byla stanovena nehoda.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Natasha Richardson na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]