Natasha Richardson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Natasha Richardsonová
Natasha Richardson na premiéře filmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian
Natasha Richardson na premiéře filmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian
Rodné jméno Natasha Jane Richardson
Narození 11. května 1963
Londýn, Anglie Spojené království
Úmrtí 18. března 2009
New York, USA USA
Místo pohřbení Millbrook
Alma mater Central School of Speech and Drama
St Paul's Girls' School
Manžel(ka) Robert Fox 1990 - 1992
Liam Neeson 1994 - 2009
Děti Micheál Neeson a Daniel Jack Neeson
Rodiče Vanessa Redgrave a Tony Richardson
Příbuzní Joely Richardsonová a Carlo Gabriel Nero (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Natasha Jane Richardson (11. května 1963, Londýn, Anglie, Spojené království18. března 2009, New York, USA) byla anglická herečka, členka Redgraveovy rodiny. Byla dcerou herečky Vanessy Redgraveové a režiséra/producenta Tony Richardsona vnučka Michaela Redravea a Rachel Kempsonové. Její sestra Joely Richardsonová je také herečka, jež hrála např. v seriálu Plastická chirurgie s.r.o..

Vyrostla v Londýně. Její první manželství s Robertem Foxem a skončilo rozvodem v roce 1992. V roce 1994 se provdala za irského herce Liama Neesona, s kterým dvakrát účinkovala v Anna Christie. Manželský pár měl dva syny, Micheála a Daniela.

Film[editovat | editovat zdroj]

Hrála Mary Shelleyovou v roce 1986 ve filmu Gothic. Následující rok hrála s herci Kennethem Branaghem a Colinem Firthem v Měsíci na venkově, režírovaném Patem O'Connorem.

Režisér Paul Schrader ji obsadil do titulní role ve filmu Patty Hearst, do jeho dokumentárního drama z roku 1988 o dědičce a jejím údajném únosu. Dále hrála spolu s Robertem Duvallem a Faye Dunawayovou ve filmu Příběh služebnice. V roce 1990, kdy hrála po boku Christophera Walkena, Ruperta Everetta, a Helen Mirrenové ve filmu Podivná pohostinnost (režírované Paulem Schraderem) vyhrála Evening Standard Britské Filmové Ceny pro nejlepší herečku. Také vyhrála cenu nejlepší herečky v roce 1994 na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary za film Vdovy z Widows' Peak, a ten samý rok ve filmu Nell s Jodie Fosterovou a s jejím budoucím manželem Liamem Neesonem. Další její filmy jsou Past na rodiče (1998), Dohola? (2001), Chelsea Walls (2001), Probuzení v Renu (2002), Krásná pokojská (2002), Ústav (2005), další cenu Evening Standard za nejlepší herečku vyhrála za film, Bílá hraběnka (2005), and Evening (2007). Její poslední filmová role byla ve filmu z roku 2008 Divoška.

Zranění a smrt[editovat | editovat zdroj]

16. března 2009 utrpěla zranění hlavy, když spadla při lekci lyžování v Mont Tremblant Resortu v Québecu v Kanadě.

Po pádu vypadalo vše v pořádku, když se cítila dobře. Záchranaři a ambulance shledali, že není proč se znepokojovat a nechali ji ve středisku. Odmítla lékařské ošetření a vrátila se na hotelový pokoj. Po třech hodinách byla převezena do místní nemocnice poté, co měla bolesti hlavy. Poté byla převezena sanitkou do Hospital du Sacré-Cœur de Montreal v kritickém stavu, po 7 hodinách od pádu byla letecky převezena do Lenox Hill Hospital v New Yorku, kde zemřela 18. března.

Po pitvě provedené v New York City Medical Examiners Office dne 19. března byla stanovena příčina "epidurální hematom kvůli zranění mozku", a její smrt byla stanovena jako nehoda.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Natasha Richardson na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]