Michael Redgrave

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Michael Redgrave
Narození20. března 1908
Bristol
Úmrtí21. března 1985 (ve věku 77 let)
Denham
Alma materClifton College
Magdalenina kolej
ChoťRachel Kempson (1935–1985)
DětiVanessa Redgraveová, Corin Redgrave a Lynn Redgrave
RodičeRoy Redgrave[1] a Margaret Scudamore
PříbuzníNatasha Richardsonová, Joely Richardsonová[2] a Carlo Gabriel Nero[2] (vnoučata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michael Scudamore Redgrave (20. března 1908 Bristol21. března 1985 Denham) byl anglický herec a režisér.

Jeho rodiče byli herci Roy Redgrave a Margaret Scudamoreová. Vystudoval Univerzitu v Cambridgi a učil na Cranleigh School. V roce 1934 získal první herecké angažmá v Liverpool Playhouse a od roku 1936 působil v londýnském divadle Old Vic. V roce 1951 se stal členem Royal Shakespeare Company. Vynikl především v klasickém repertoáru (William Shakespeare, Anton Pavlovič Čechov, Henrik Ibsen), kde uplatnil své intelektuální herectví i urostlou postavu.[3] V letech 1958 a 1963 získal Evening Standard Theatre Awards. V roce 1959 byl povýšen do rytířského stavu.

Již v roce 1937 vystupoval v televizi jako Romeo[4] a v roce 1938 ho Alfred Hitchcock obsadil do hlavní mužské role filmu Zmizení staré dámy. Po druhé světové válce působil také v Hollywoodu a v roce 1947 byl nominován na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli za roli Orina Mannona ve filmu Smutek sluší Elektře. V roce 1951 získal cenu pro nejlepšího herce na Filmovém festivalu v Cannes za výkon v hlavní roli filmu Anthonyho Asquitha Profesor odchází.[5] Úspěch měl také v roli průvodce televizním dokumentárním seriálem Velká válka.

Psal také poezii a divadelní hry, vydal autobiografii a knihu o herectví Mask or Face: Reflections in an Actor's Mirror.[6] Zdramatizoval knihu Henryho Jamese The Aspern Papers.

Jeho manželkou byla herečka Rachel Kempsonová. Měli tři děti, všechny se stali herci: Vanessa Redgrave, Corin Redgrave a Lynn Redgrave. Zemřel den po svých 77. narozeninách na Parkinsonovu chorobu.

Ve Farnhamu v hrabství Surrey po něm bylo pojmenováno divadlo Redgrave Theatre.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oxford Dictionary of National Biography. Oxford. 2004. Dostupné online.
  2. a b Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  3. BFI Screenonline Dostupné online
  4. BBC Dostupné online
  5. Festival Cannes Dostupné online
  6. Britannica Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]