Natasha Richardsonová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Natasha Richardsonová
Rodné jménoNatasha Jane Richardson
Narození11. května 1963
Londýn, Anglie Spojené království
Úmrtí18. března 2009 (ve věku 45 let)
New York, USA USA
Místo pohřbeníNew York
Saint Peter's Episcopal Cemetery
Alma materCentral School of Speech and Drama
Dívčí škola svatého Pavla
Lycée Charles-de-Gaulle
ChoťRobert Fox (1990–1992)
Liam Neeson (1994–2009)
DětiMicheál Richardson a Daniel Jack Neeson
RodičeTony Richardson[1] a Vanessa Redgraveová
PříbuzníJoely Richardsonová a Carlo Gabriel Nero (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Natasha Jane Richardsonová (nepřech. Richardson, 11. května 1963 Londýn18. března 2009 New York) byla anglická herečka, členka rodiny Redgraveových. Byla dcerou herečky Vanessy Redgraveové a režiséra/producenta Tonyho Richardsona a vnučkou Michaela Redgravea a Rachel Kempsonové. Její sestra Joely Richardsonová je také herečka, jež hrála např. v seriálu Plastická chirurgie s.r.o..

Vyrostla v Londýně. Její první manželství s Robertem Foxem a skončilo rozvodem v roce 1992. V roce 1994 se provdala za irského herce Liama Neesona, s kterým dvakrát účinkovala v Anna Christie. Manželský pár měl dva syny, Micheála a Daniela.

Film[editovat | editovat zdroj]

V roce 1986 hrála Mary Shelleyovou ve filmu Gothic. Následující rok hrála s herci Kennethem Branaghem a Colinem Firthem v Měsíci na venkově, režírovaném Patem O'Connorem.

Režisér Paul Schrader ji obsadil do titulní role ve filmu Patty Hearst, do jeho dokumentárního drama z roku 1988 o dědičce a jejím údajném únosu. Dále hrála spolu s Robertem Duvallem a Faye Dunawayovou ve filmu Příběh služebnice. V roce 1990, kdy hrála po boku Christophera Walkena, Ruperta Everetta, a Helen Mirrenové ve filmu Podivná pohostinnost (režírované Paulem Schraderem) vyhrála Evening Standard Britské Filmové Ceny pro nejlepší herečku. Také vyhrála cenu nejlepší herečky v roce 1994 na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary za film Vdovy z Widows' Peak, a ten samý rok ve filmu Nell s Jodie Fosterovou a s jejím budoucím manželem Liamem Neesonem. Další její filmy jsou Past na rodiče (1998), Dohola? (2001), Chelsea Walls (2001), Probuzení v Renu (2002), Krásná pokojská (2002), Ústav (2005), další cenu Evening Standard za nejlepší herečku vyhrála za film, Bílá hraběnka (2005), and Evening (2007). Její poslední filmová role byla ve filmu z roku 2008 Divoška.

Zranění a smrt[editovat | editovat zdroj]

Dne 16. března 2009 utrpěla zranění hlavy, když spadla při lekci lyžování v Mont Tremblant Resortu v Québecu v Kanadě. Po pádu vypadalo vše v pořádku, když se cítila dobře. Záchranáři a ambulance shledali, že není proč se znepokojovat a nechali ji ve středisku. Odmítla lékařské ošetření a vrátila se na hotelový pokoj. Po třech hodinách byla převezena do místní nemocnice poté, co měla bolesti hlavy. Poté byla převezena sanitkou do Hospital du Sacré-Cœur de Montreal v kritickém stavu, po 7 hodinách od pádu byla letecky převezena do Lenox Hill Hospital v New Yorku, kde zemřela 18. března.

Po pitvě provedené v New York City Medical Examiners Office dne 19. března byla stanovena příčina "epidurální hematom kvůli zranění mozku", a její smrt byla stanovena jako nehoda.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Natasha Richardson na anglické Wikipedii.

  1. The International Who's Who of Women 2006. říjen 2005. ISBN 978-1-85743-325-8.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]