Národní les Gifforda Pinchota

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gifford Pinchot National Forest
IUCN kategorie VI (Oblast chráněných zdrojů)
Old Snowy Mountain v divočině Goat Rocks.
NF Gifford Pinchot
NF Gifford Pinchot
Umístění

Washington Washington,

nejbližší město: Amboy
Souřadnice
Rozloha 5 340,4 km²
Založeno 1908
Správa US Forest Service

Národní les Gifforda Pinchota (angl. Gifford Pinchot National Forest) se nachází v jižním Washingtonu, ve Spojených státech. S rozlohou kolem 5 300 km² se rozpíná po 116 kilometrech západních svahů Kaskádového pohoří mezi národním parkem Mount Rainier a řekou Columbií. Patří do něj i Národní vulkanická památka Mount St. Helens, která se rozkládá na 445 km² a byla založena kongresem v roce 1982.

Studie lesní správy z roku 1993 odhadla rozsah pralesa v národním lese na 80 tisíc hektarů. Hlavní úřad lesní správy se nachází ve Vancouveru, oblastní stanice se nachází v Randlu, Amboyi a Trout Lake. Les je pojmenován po prvním náčelníkovi americké lesní správy, Giffordu Pinchotovi. Vjezdy do lesa se nachází poblíž měst Randle, Carson a Cougar.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o jeden ze starších amerických národních lesů. V roce 1897 byl částí nově založené lesní rezervace Mount Rainier, v roce 1908 se odtrhl jako Columbijský národní les a dnešní jméno mu bylo dáno v roce 1949. V roce 1985 byla založena nezisková organizace Gifford Pinchot Task Force, která ochraňuje území. Je chráněno také na 3 tisíce kulturně modifikovaných stromů původními obyvateli.

Les byl pojmenován po Giffordu Pinchotovi, jedné z hlavních postav při tvoření systému amerických národních lesů.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Les se nachází v horském regionu přibližně mezi Mount St. Helens na západě, Mount Adams na východě, Mount Rainier na severu a řeka Columbia na jihu. Region je významný svou topografií a vulkanickou geologií. 65% lesa se nachází v okrese Skamania, zbytek je rozdělen mezi okresy Lewis, Yakima, Cowlitz, Klickitat a Clark.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Les je domovem mnoha ohrožených druhů, jako jsou například orel bělohlavý, siven velkohlavý, losos čavyča, losos kisuč, pstruh duhový a puštík západní. Také zde žijí vlci, grizzlyové a alkouni mramorovaní.

Turistické atrakce[editovat | editovat zdroj]

Divočiny[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gifford Pinchot National Forest na anglické Wikipedii.