Divočina Goat Rocks

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Goat Rocks Wilderness
IUCN kategorie Ib (Divočina)
Vrcholek Old Snowy Mountain
Vrcholek Old Snowy Mountain
Základní informace
Vyhlášení 1964
Rozloha 427,3 km2
Správa US Forest Service
Poloha
Stát Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Stát USA Washington WA
Okresy Lewis a Yakima
Umístění nejbližší město: Yakima
Souřadnice
Goat Rocks Wilderness
Goat Rocks Wilderness
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divočina Goat Rocks se nachází v národních lesích Gifforda Pinchota a Mount Baker-Snoqualmie v Kaskádovém pohoří v americkém státě Washington. Nachází se na jih od silnice U.S. Route 12 a jejím hlavním útvarem jsou Kozí skály, tedy Goat Rocks, nesoucí jméno po početných populacích kamzíka běláka (angl. Mountain Goat) kolem nich.

3 700 metrů vysoký, kolem dvou milionů let nečinný vulkán kdysi dominoval zdejší krajině. Erodovaný zbytek sopky nyní představuje několik zvrásněných vrcholků dosahujících nadmořské výšky 2 100 metrů. Zdejší nejvyšší bod, zvaný Gilbert Peak, dosahuje výšky 2 494 metrů nad mořem. Na zastíněných severních svazích hor se nachází několik ledovců, mezi nimi i Packwoodův, Meadeův nebo Conradův ledovec. Vodu z divočiny odvádějí řeky Tieton, Cispus a Kaulická řeka. Nejnižší bod v divočině leží v nadmořské výšce 890 metrů, nedaleko Packwoodova jezera.

Hodnota zdejšího území byla poprvé uznána roku 1931, kdy bylo 180 km² nynější divočiny označeno správou lesů jako původní území. V roce 1935 bylo toto označení rozšířeno na 293 km² půdy. V roce 1940 bylo přidáno další území, takže celková rozloha už čítala 335 km², a náčelník správy lesů se jej rozhodl jmenovat divokým územím.

Poté, co Kongres schválil v roce 1964 zákon o divočinách, se území automaticky stalo divočinou. Kongres pak v roce 1984 navýšil rozlohu divočiny do nynější podoby. Správa lesů se zde snaží o kombinaci ochrany vylepšení divokého prvku zdejšího území s využitím pro člověka a rekreací.

Skrz Kozí skály prochází i transkontinentální turistická stezka Pacific Crest Trail, která spojuje Mexiko a Kanadu. Část stezky ve státě Washington byla dokončena už roku 1935 jako Washington Cascade Crest Trail a v roce 1968 byla teprve připojena k transkontinentální stezce samotné. Na jihovýchodní straně divočiny se nachází Jakamská indiánská rezervace, kam je zakázán přístup veřejnosti kromě turistů cestujících právě po slavné stezce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Goat Rocks Wilderness na anglické Wikipedii.