Přeskočit na obsah

Náměstí Svobody (Brno)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Část Náměstí Svobody s fontánou
Náměstí Svobody v noci

Náměstí Svobody (lidově Svoboďák; v minulosti označováno jako Dolní trh či něm. Grosser Platz, čili Velké náměstí) je nejvýznamnější náměstí v Brně. Nachází se přímo v centru historického jádra města (katastrální území Město Brno) a je zhruba trojúhelníkového tvaru.

Historie

Zaniklý kostel sv. Mikuláše (1866)

Náměstí Svobody je pomyslný střed a centrum celého města. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, kdy neslo název Forum Inferius, což se brzy přeložilo do češtiny jako Dolní rynek. V dobách středověku si zde bohatí měšťané a šlechtici budovali domy, díky čemuž význam náměstí rostl. Roku 1679 byl vystavěn morový sloup, který se brzy stal dominantou celého náměstí. V roce 1869 byl zbořen kostel sv. Mikuláše, jeho poslední zbytky zanikly po náletu v roce 1945. Na přelomu 19. a 20. století bylo náměstí rozsáhle přebudováno, mnoho domů bylo zbořeno a přestavěno v novorenesančním slohu (. V roce 1929 vyrostla na západní straně náměstí podle projektu architekta Bohuslava Fuchce rozsáhlá funkcionalistická budova Moravské banky s pasáží Beta.

V roce 1901 náměstí proťala v severojižním směru tramvajová trať od hlavního nádraží na Moravské náměstí, ke které se během několika dalších let přidaly i tratě ze Šilingrova náměstí (ze západu po Zámečnické ulici) a z Kobližné ulice (od východu). Do současnosti se dochovala pouze první z tratí vedená severojižním směrem.

Zatím poslední rekonstrukce náměstí proběhla v roce 2006, kdy bylo náměstí kompletně předlážděno, osazena bronzová kašna s verši Jana Skácela, opraven morový sloup, vyznačena poloha někdejšího kostela sv. Mikuláše a nově vysazeno několik stromů. Ještě před zahájením rekonstrukce byly v podzemí vybudovány kolektory. V roce 2010 byl na náměstí umístěn orloj, ve skutečnosti ovšem nejde o orloj v pravém smyslu slova, ale o velmi zvláštní hodiny vyrobené z africké žuly ve tvaru náboje, jež tak mají upomínat na obléhání Brna Švédy v roce 1645.

Vývoj názvu náměstí

  • 13. stol. - forum Inferius (Dolní trh)
  • 14. stol. - forum Inferius + Lugek (Dolní trh + Lugek?)
  • 15. stol. - Dolní trh (Unterring, též Niederring)
  • 18. stol. - Velké náměstí (Grosser Platz)
  • 15. 12. 1915 - náměstí Císaře Františka Josefa (Kaiser-Franz-Josef-Platz)
  • 30. 12. 1918 - náměstí Svobody (Freiheitsplatz)
  • 17. 3. 1939 - náměstí Adolfa Hitlera (Adolf-Hitler-Platz)
  • 18. 3. 1939 - náměstí Svobody (Freiheitsplatz)
  • 26. 6. 1942 - náměstí Viktoria (Viktoria-Platz)
  • 10. 5. 1945 - náměstí Svobody [1]

Fotografie

Reference

Související články

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu náměstí Svobody na Wikimedia Commons

Šablona:Geo cz