Myroslav Popovyč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Myroslav Popovyč
Narození 12. dubna 1930
Žytomyr
Úmrtí 10. února 2018 (ve věku 87 let)
Kyjev
Místo pohřbení Байково кладбище
Povolání filozof a spisovatel
Národnost Ukrajinci
Alma mater Kyjevská univerzita
Témata filozofie
Ocenění Řád čestné legie
Řád za zásluhy 3. třídy
medaile Na památku 1500 let Kyjeva
Čestný pracovník pro vědu a techniku ​​na Ukrajině
Order of Liberty
Politická příslušnost Komunistická strana Sovětského svazu
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Myroslav Volodymyrovyč Popovyč (ukrajinsky Мирослав Володимирович Попович, rusky Мирослав Владимирович Попович; 12. dubna 1930, Žytomyr, Ukrajina10. února 2018) byl ukrajinský filosof, historik, člen Národní akademie věd Ukrajiny.

V roce 1956 absolvoval Filosofickou fakultu Kyjevské státní univerzity Tarase Ševčenka, v níž obhájil roku 1960 doktorskou práci na téma „Iracionalismus v současné francouzské filosofii“. V roce 1969 se stal vedoucím ústavu logiky a metodologie vědy tehdejší Akademie věd Ukrajinské SSR, v roce 2001 ředitelem Institutu filosofie H. Skovorody Národní akademie věd Ukrajiny a v roce 2003 akademikem Národní akademie věd Ukrajiny.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Byl autorem více než sta vědeckých prací, zaměřených na problematiku logiky, metodologie, filosofii vědy, filosofii a historii kultury. Zcela zásadní význam má Popovyčovo dílo „Úvod do dějin ukrajinské kultury“ („Нариси історії української культури“, 1999), která se v Ukrajině dočkala dvou vydání. V 2001 roce byl za ni Popovyč vyznamenán Státní cenou Tarase Ševčenka. Autor zde načrtává proces vývoje ukrajinské kultury od nejstarších časů až po současnost na pozadí indoevropské a slovanské mytologie.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]