Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí
Budova muzea na Náměstí Svobody
Budova muzea na Náměstí Svobody
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí ve Valticích je pobočkou Národního zemědělského muzea Praha. Muzeum sídlí na valtickém Náměstí Svobody, v jeho těsném sousedství je Městské muzeum Valtice a kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátek historie dnešního Muzea vinařství, zahradnictví a životního prostředí ve Valticích, pobočky NZM Praha, lze položit do r. 1952, kdy Vysoká škola zemědělská v Brně, po přestěhování do zámku v Lednici, započala v jeho I. patře, spolu s Československou mysliveckou jednotou Praha, budovat Státní výukové muzeum pro myslivost.

Toto muzeum bylo v r. 1961 předáno tehdejšímu Československému zemědělskému muzeu Praha. Od r. 1967 v Lednici vzniká zahradnické oddělení muzea. Jeho první expozicí se stala světově ojedinělá instalace Vývoj zahrad a parků v Čechách a na Moravě. Prakticky od svého vzniku čelilo muzeum snahám o jeho vystěhování ze zámku, v němž bylo umístěno na základě hospodářských smluv nejprve s Okresní památkovou správou v Břeclavi, později s Krajským střediskem státní památkové péče a ochrany přírody v Brně. Vzhledem k tomu, že Zemědělské muzeum bylo v lednickém zámku pouze v pronájmu a nebylo jisté, do jaké míry se vývoj nájemních vztahů bude se Státním památkovým ústavem nadále ubírat, usilovalo o získání vlastního objektu. Na základě úspěšných jednání se státními úřady tedy muzeum od roku 1987 sídlí ve vlastní budově ve Valticích.

Od Regionálního muzea v Mikulově převzalo muzeum 1. 4. 1988 lovecký zámeček Janův hrad, situovaný v Kančí oboře za lednickým parkem, do něhož byly následujícím rokem přestěhovány myslivecké expozice. Zámeček byl v průběhu let postupně nákladně opravován a restaurován do původního stavu. Po nezbytných opravách a rekonstrukci se do budovy ve Valticích přestěhovaly kanceláře, depozitáře, dílny, byl zde vybudován služební byt a pět relativně malých výstavních místností. Hlavní výstavní prostory zůstaly v lednickém zámku a nové také byly budovány v Janově hradě. V r. 1991 si zahradnické muzeum svůj odborný zájem rozšířilo i o životní prostředí a následně v lednickém zámku byla vybudována rozsáhlá a nákladná expozice Člověk a životní prostředí, která oprávněně budila zájem četných návštěvníků.

V r. 2001 požádal Státní památkový ústav o zrušení nájemní smlouvy k prostorám v lednickém zámku, které hodlal využít k vlastním expozicím. Jednání vedená s úmyslem prodloužit nájemní vztah nebyla úspěšná a NZM hlavní výstavní prostory v I. patře zámku vyklidilo k 1. 10. t.r., zbytek pronajatých prostor ve II. patře byl předán 30. dubna 2002. V pronájmu NZM zůstaly pouze skladovací prostory v tzv. Kapucínkách.

Koncem r. 2002 náhlým rozhodnutím ministra kultury byl i Janův hrad převeden pod správu Národního památkového ústavu. Janův hrad byl předán k 1. lednu 2003 a NZM Valtice tak ztratilo své nejrozsáhlejší a nejvýznamnější výstavní prostory a muselo se soustředit pouze na valtickou budovu. Během několika let došlo k maximálnímu rozšíření výstavních prostor omezením dílen a skladů na nezbytné, často nedostatečné minimum. Byl zrušen i služební byt a všechny prostory v maximální míře využity pro výstavní a expoziční účely.

Současná budova[editovat | editovat zdroj]

Základy budovy dnešního muzea na valtickém náměstí pocházejí pravděpodobně z poloviny 17. století, kdy se při stavbě kostela dotvářelo i valtické podzámčí. Zdejší komplex budov sloužil zámecké hospodářské správě lichtenštejnských statků. Koncem 19. století byla budova do značné míry přestavěna a vzhled domů na náměstí byl architektonicky sjednocen. V 50. letech minulého století zde sídlil domov mládeže Státní rolnické školy, ale koncem 70. let byla budova uzavřena a začala chátrat. Když počátkem 90. let 20. století objekt získalo Národní zemědělské muzeum, byl již značně zdevastovaný a musel být od základů nákladně zrestaurován. V r. 1994 skončily hlavní rekonstrukce ve valtické budově muzea a začaly se zde pořádat menší výstavy a následně zde muzeum přesídlilo zcela.

Stálé expozice[editovat | editovat zdroj]

  • Vývoj zelinářství a ovocnářství - od středověku až po moderní velkovýrobu
  • Historické vinařské lisy a nářadí - historie pěstování a zpracování vína
  • Ptáci lednicko-valtického areálu
  • Muzejní miniarboretum, balkonové květiny a letničky

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]