Murasaki Šikibu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Murasaki Šikibu
Rodné jméno藤原 香子
NarozeníDesetiletí od 970
Heian-kjó
Úmrtí1016
Heian-kjó
Povolánídvorní dáma, romanopiskyně, básnířka, spisovatelka a autorka deníků
Tématapoezie
Významná dílaPříběh prince Gendžiho,
Sbírka Murasaki Šikibu,
Deník Murasaki Šikibu
Manžel(ka)Nobutaka Fudžiwara
DětiSanmi Daini
RodičeTametoki Fudžiwara a dcera Tamenobua Fudžiwary
PříbuzníTameie Takašina, dcera Kanetaky Fudžiwary a dcera Nariakiho Takašiny (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Murasaki Šikibu

Murasaki Šikibu (紫 式部, asi 973 – asi 1014 nebo 1025) byla japonská spisovatelka, básnířka a dvorní dáma na císařském dvoře během období Heian. „Murasaki Šikibu“ nebylo její pravé jméno. Její skutečné jméno zůstává neznámé, i když někteří odborníci se domnívají, že její jméno mohlo být Takako. Ve svém deníku se zmiňuje, že u dvora byla přezdívána „Murasaki“ („fialová“) podle postavy z Příběhu prince Gendžiho. „Šikibu“ se vztahuje k pozici jejího otce v Úřadu pro dvorní etiketu (šikibu-šó).

Murasaki je známá díky svému románu Příběh prince Gendžiho (源氏物語 Gendži Monogatari) napsaným japonsky mezi lety 10001014 nebo 1020, který je jedním z nejranějších a nejslavnějších románů v dějinách.

Život[editovat | editovat zdroj]

Když byla Murasaki ještě dítě, zemřela jí matka, a tak Murasaki vychovával, navzdory dobovému zvyku, její otec Tametoki, učenec a úředník na císařském dvoře. V Japonsku během období Heian bylo zvykem, že manželé žili odděleně a děti vychovávala matka a její rodina. Rovněž proti zvykům té doby poskytl otec Murasaki „mužské“ vzdělání. Obvykle muži studovali čínštinu (oficiální dvorský jazyk) a v čínštině se i dále vzdělávali, zatímco ženy se učily kanu a poezii. Její otec ji chválil pro její inteligenci a schopnosti, ale zároveň litoval, že se narodila „jako žena“.

U císařského dvora byla Murasaki dvorní dámou císařovny Šóši (Akiko). Je možné, že ji ke dvoru povolal Mičinaga Fudžiwara, aby sloužila císařovně.

Zemřela buď v roce 1014, kdy se podle záznamů její otec náhle vrátil do Kjóta ze svého guvernérského sídla, nebo mezi lety 10251031, kdy by jí bylo mezi padesáti a šedesáti lety, což bylo hodně měřeno standardy období Heian.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Murasaki je přisuzováno autorství tří literárních děl, z nichž nejvýznamnější je Příběh prince Gendžiho (源氏物語, Gendži Monogatari), napsaný mezi lety 10001014 nebo 1020. Jde o řetězec alegoricky laděných epizod, ve kterých je vylíčen osud idealizovaného dvorského milovníka, císařského levobočka prince Gendžiho, a následně jeho vnuka Nióa a domnělého syna Kaorua. Děj se odvíjí po dobu sedmdesáti let, dílo má 54 kapitol a vystupuje v něm téměř 400 postav, z toho 30 hlavních. Součástí prozaického textu je také téměř 800 básní. Pro svou psychologickou hloubku, fabulační strukturu a hluboký estetický i filozofický podtext je dílo často označováno za první román vůbec.[1]

Další dvě díla byla vydána posmrtně:

  • Sbírka Murasaki Šikibu (紫式部集, Murasaki Šikibu Šú), obsahuje 128 básní
  • Deník Murasaki Šikibu (紫式部日記, Murasaki Šikibu no nikki), který zachycuje události u císařského dvora z let 1008 a 1009, obřady, spojené s narozením následníka trůnu a vyniká dokonalými charakteristikami osob.[2]

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

Příběh o Murasaki (The Tale of Murasaki) je fiktivní biografie Murasaki Šikibu vydaná roku 2000 americkou antropoložkou Lizou Dalby (jedinou cizinkou ze Západu, která se stala geišou).

Podle Murasaki Šikibu byl také pojmenován inkoust fialové barvy z řady Iroshizuku japonského výrobce Pilot.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Murasaki Shikibu na anglické Wikipedii.

  1. iLiteratura - Gendži monogatari (část 1) [online]. www.iliteratura.cz [cit. 2016-01-10]. Dostupné online. 
  2. Slovník asijských a afrických spisovatelů 2., Odeon, Praha 1967, str. 130-131

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]