Muž a pes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O francouzském filmu s Jeanem-Paulem Belmondem pojednává článek Muž a jeho pes.

Muž a pes (1967) je dobrodružný román s cestopisnými prvky, který pro mládež napsala česká spisovatelka Marie Magdalena Kadlecová. Román popisuje výzkumné cesty po ostrovech Nového Zélandu, které v sedmdesátých a osmdesátých letech 19. století podnikl se svým psem rakouský cestovatel, přírodovědec a preparátor Lineckého muzea Ondřej Rejšek (18451902). Kniha přináší vedle cestovatelských a loveckých dobrodružství také zajímavé postřehy ze života domorodých Maorů a popisy mnoha novozélandských přírodních zvláštností.

Obsah románu[editovat | editovat zdroj]

Román je napsán na základě skutečných událostí podle Rejškových deníků. Rejšek byl po otci českého původu, na Nový Zéland přijel roku 1877 na doporučení vídeňského geologa Ferdinanda Hochstettera (18291884) a působil zde jedenáct let. Jako zaměstnanec Christchurchského muzea byl pověřen výzkumem ptactva a sběrem a preparací vzorků. Při této činnosti procestoval celé území Nového Zélandu a nasbíral velké množství vzorků rostlin, nerostů a ptáků. Zabýval se též národopisem a na Novém Zélandu získal mnohé starobylé výrobky Maorů (například dřevořezby bůžků s očima ze skořápek mušlí nebo zbraně opatřené ostřím z rybích kostí). Mnoho z jeho nálezů je dodnes vystaveno v přírodovědeckých muzeích ve Vídni, Linci a Londýně.

Při průzkumu neprobádaného nitra obou hlavních novozélandských ostrovů i několika dalších neobydlených ostrůvků šlo Rejškovi v mnoha případech skutečně o život, například když vnikl na posvátná území Maorů, kteří v té době byli opravdu nebezpeční.

Na jeho cestách jej doprovázel jeho pes César, jehož osudy jsou popsány již od chvíle, kdy si jej Rejšek jako štěně přinesl domů. Šlo o velmi inteligentního psa, kterého si Rejšek velmi vážil a který svému pánovi dokonce v novozélandských Jižních Alpách zachránil život, když mu pomohl dostat se ze skalní rozsedliny, ve které uvízl.

Roku 1888 César stářím oslepl a již nemohl svého pána doprovázet na cestách. Rejšek, poslaný na malý ptačí ostrůvek na pokraji ledového moře, se musel se svým psem a těžkým srdcem rozloučit. Během jeho nepřítomnosti se o psa starali jeho přátelé, kteří mu v lednu roku 1889 poslali dopis, že César zemřel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]