Mrhal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mrhal
Rybník Mrhal
Poloha
Světadíl Evropa
Státy ČeskoČesko Česko
Kraj Jihočeský
Okres České Budějovice
Mrhal
Mrhal
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 8 ha
Max. hloubka 15 m
Ostatní
Typ rybník
Nadm. výška 515 m n. m.
Přítok vody Rudolfovský potok
Odtok vody Rudolfovský potok
Kód památky 16860/3-101 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mrhal je rybník v katastrálních územích obcí Hlincová Hora a Jivno. Nachází se na Rudolfovském potoce.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Rybník Mrhal má dva přítoky − ze severovýchodu do něj přitéká Rudolfovský potok a vytváří Jivenskou zátoku a z jihu přitéká bezejmenný potok protékající rybníky Čekal, Bendík, Nosovský, Bahnitý a Hluboký a na Mrhalu vytváří Hlincohorskou zátoku. Výpusť z Mrhalu je na severním konci hráze a vytéká jí Rudolfovský potok, který pod Mrhalem vytváří několikametrový vodopád.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dnešní rybník Mrhal byl založen roku 1555 jako zdroj vody pro pohon důlních strojů v Rudolfovském rudném revíru. Rybniční hráz (její současná výška je 17 m) tehdy stavěli Vlaši.[1] Rybník byl nazván Mörderteich, neboť krátce po dostavbě došlo na hrázi k vraždě sedláka.[2] České jméno bylo původně Mrdal, teprve od 19. století Mrhal. S úpadkem těžby v 17. století byl rybník poškozen a přestal sloužit svému účelu. O jeho obnově bylo uvažováno již roku 1733, ale oprava rybniční hráze a celková obnova Mrhalu byla uskutečněna až roku 1771 na náklady města České Budějovice.[1] Vzhledem ke své nadmořské výšce cca 510 m n. m. byl po obnově využíván k napájení vodních náhonů těžních strojů nejen v Rudolfově, ale díky důmyslné síti stok i v Dobré Vodě u Českých Budějovic.[3] Rybník byl 3. května 1958 vyhlášen kulturní památkou.[4] V současnosti je rybník ve vlastnictví Rybolov CB, s.r.o.[5] a slouží ke koupání a rybaření jako soukromý revír.[2]

Zarybnění[editovat | editovat zdroj]

Na rybářském revíru Mrhal je možno chytat tyto ryby: Amur, Bolen, Candát, Cejn, Jeseter, Kapr, Karas, Mník, Okoun, Pstruh duhový, Štika, Sumec, Tolstolobik, Úhoř

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b BÖHNEL, Bedřich. Z minulosti zmizelých jihočeských osad Vstuh a Ortvínovic a Nícovy Hory (dnešní Hlincové Hory) [online]. České Budějovice: K. Fiala, 1937 [cit. 2011-06-01]. Dostupné online. 
  2. a b CUKR, Jiří. Okolí Českých Budějovic. České Budějovice: Bohumír Němec − VEDUTA, 2011. 232 s. ISBN 978-80-86829-66-1. S. 50. 
  3. KLABOUCH, Vratislav. NS Cesta kolem hornického města [online]. [cit. 2016-04-18]. Dostupné online. 
  4. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-12]. Identifikátor záznamu 127452 : rybník Mrhal. Památkový katalog. MonumNet [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 
  5. Integrovaný plán rozvoje území České Budějovice [online]. KP projekt s.r.o. ve spolupráci s Magistrátem města Č.Budějovice, 19.2. 2015. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]