Mokřanka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMokřanka
alternativní popis obrázku chybí
Mokřanka Hygrophila auriculata
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleďpaznehtníkovité (Acanthaceae)
Rodmokřanka (Hygrophila)
R.Br., 1810
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mokřanka H. difformis, podvodní forma

Mokřanka (Hygrophila) je rod rostlin z čeledi paznehtníkovité. Jsou to vodní nebo vlhkomilné byliny s jednoduchými vstřícnými listy a dvoupyskými květy. Rod zahrnuje asi 100 druhů a je rozšířen v tropech a subtropech celého světa. V Evropě neroste.

Mokřanky mají význam zejména jako akvarijní rostliny a léčivky. Některé druhy patří v tropech a subtropech mezi invazivní rostliny.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mokřanky jsou jednoleté nebo vytrvalé, zpravidla vodní, bahenní nebo vlhkomilné byliny. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo krátce řapíkaté, celokrajné nebo řidčeji s vroubkovaným či vlnitým okrajem. Květy jsou přisedlé, uspořádané ve vrcholových hroznech nebo úžlabních svazečcích. Kalich je pětilaločný. Koruna je dvoustranně souměrná, pyskatá, se spodním pyskem trojlaločným a horním na konci mělce zubatým. Plodné tyčinky jsou 2 nebo 4, někdy jsou přítomna 2 sterilní staminodia. Semeník obsahuje 2 komůrky se 4 až mnoha vajíčky. Blizna je celistvá nebo dvoulaločná. Plodem je úzká tobolka se 4 až 36 semeny.[1][2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod zahrnuje asi 100 druhů. Je rozšířen v tropech a subtropech celého světa.[1] V Evropě není zastoupen.[3] Z jižních oblastí USA jsou uváděny 2 původní druhy a 3 introdukované,[4] z Číny 6 původních druhů.[1]

Ekologické interakce[editovat | editovat zdroj]

Mokřanky jsou živnými rostlinami housenek některých motýlů. V tropické Asii a Austrálii hostí modráskovitého motýla Zizula hylax a různé zástupce baboček rodu Junonia.[5][6]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Řada druhů mokřanek je pěstována jako akvarijní rostliny. Pěstuje se zejména mokřanka úzkolistá (Hygrophila angustifolia), Hygrophila difformis a mokřanka mnohosemenná (H. polysperma).[7][8] Některé druhy jsou v tropech a subtropech invazními rostlinami, osidlujícími zejména vodní plochy. Náleží mezi ně např. mokřanka mnohosemenná na Floridě[9] nebo mokřanka vzpřímená v jižních oblastech USA a na Tchaj-wanu.[10]

Druh Hygrophila auriculata je používán v indické medicíně jako diuretikum, při různých chorobách urogenitálního traktu a artritidě. Podobné využití má i Hygrophila schulli (syn. H. spinosa).[11] Listy tohoto druhu se používají i v kuchyni.[12] V asijské či africké domorodé medicíně se používá též mokřanka úzkolistá (Hygrophila angustifolia), H. erecta, H. phlomoides, H. quadrivalvis, H. ringens, H. salicifolia a H. serpyllum, v Jižní Americe H. costata.[13]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c HU, Jia-qi; DANIEL, Thomas F. Flora of China: Hygrophila [online]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. STANDLEY, Paul C.; STEYERMARK, Julian A. Flora of Guatemala. Part X. [s.l.]: Chicago Natural History Museum, 1974. (anglicky) 
 3. Euromed Plantbase. Flora Europaea [online]. Berlin-Dahlem: Botanic Garden and Botanical Museum, 2006. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Plants Database. Hygrophila [online]. USDA. Dostupné online. (anglicky) 
 5. BRABY, Michael F. The complete field guide to butterflies of Australia. Collingwood, Australia: CSIRO, 2004. Dostupné online. ISBN 0-643-09027-4. (anglicky) 
 6. VANE-WRIGHT, R.I.; DE JONG, R. The butterflies of Sulawesi: annotated checklist for a critical island fauna. Zoologische Verhandelingen. 2003, čís. 343. Dostupné online. 
 7. KASSELMANN, Christel. Aquarium plants. Malabar, Florida: Krieger Publishing Company, 2003. (anglicky) 
 8. JAMES, Barry. A fishkeeper's guide to Aquarium plants. Blacksburg, USA: Tetra Press, 1997. ISBN 1-56465-173-8. (anglicky) 
 9. SPENCER, William; BOWES, George. Limnophila and Hygrophila: A review and physiological assessment and their weed potential in Florida. Journal of Aquatic Plant Management. 1985, čís. 23. Dostupné online. 
 10. Weed Risk Assessment for Hygrophila corymbosa (Blume) Lindau (Acanthaceae) – Temple plant [online]. USDA. Dostupné online. (anglicky) 
 11. KHARE, C.P. Indian Medicinal Plants. New Delhi: Springer, 2007. ISBN 978-0-387-70637-5. (anglicky) 
 12. HEDRICK, U.P. (ed.). Sturtevant's edible plants of the world. [s.l.]: [s.n.], 1919. (anglicky) 
 13. QUATTROCCHI, Umberto. World dictionary of medicinal and poisonous plants. [s.l.]: CRC Press, 2012. ISBN 978-1-4822-5064-0. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]