Přeskočit na obsah

Modibo Keïta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Modibo Keïta
Modibo Keïta (13. září 1961)
Modibo Keïta (13. září 1961)
Stranická příslušnost
ČlenstvíSudanese Union – African Democratic Rally

Narození4. června 1915
Bamako
Úmrtí16. května 1977 (ve věku 61 let)
Kidal
ChoťMariam Travélé (od Desetiletí od 1930)
Keïta Fatoumata Haïdara (od 1952)
Keïta Fatoumata Diallo (od 1962)
Alma materÉcole normale supérieure William Ponty
Profesepolitik
Náboženstvíislám
Oceněnírytíř velkokříže Řádu sv. Michala a sv. Jiří
velkokříž Národního řádu Mali
Leninova mírová cena
Řád společníků O. R. Tamba
CommonsModibo Keita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modibo Keïta (1915 Bamako, Francouzský Súdán - 16. května 1977 Kidal (některé prameny uvádějí i Bamako), Mali) byl jediným prezidentem Federace Mali, krátce existujícího státního útvaru zahrnujícího dnešní Senegal a Mali, a poté prvním prezidentem nezávislého Mali.

Byl potomek významného rodu kmene Mandinků, který v minulosti vládl středověké Říši Mali. Respekt vzbuzovala jeho vysoká postava. Charles de Gaulle později o dvoumetrovém Keïtovi říkal, že je jediným politikem, ke kterému musí vzhlížet.

Keïta získal pedagogické vzdělání v Dakaru, učitelské povolání však brzy vyměnil za politiku. Francouzské koloniální úřady jej považovaly za nebezpečného antikolonialistu, a tak byl krátce vězněn. Přesto byl jako člen Union Soudanaise-Rassemblement Démocratique Africain, malijské součásti multikoloniální politické strany založené Félixem Houphoët-Boignym, později zvolen do místního shromáždění Francouzského Súdánu (1948). Roku 1956 se stal dokonce prvním africkým místopředsedou francouzského Národního shromáždění a byl členem kabinetu dvou francouzských vlád. Mezitím se stal předsedou své strany a také starostou Bamaka.

Jeho politickým cílem bylo vybudování nezávislé Federace Mali, která by zahrnovala několik tehdejších francouzských držav v západní Africe. Především kvůli odporu Houphoët-Bognyho však vzniklá federace zahrnovala jen dnešní Senegal a Mali. Keïta se stal roku 1958 prezidentem tohoto zatím nesamostatného státního celku. Federace Mali získala nezávislost v roce 1960, avšak po několika měsících se přičiněním Léopolda Sédara Senghora rozpadla. Keïta se tak stal prezidentem nezávislé Republiky Mali.

Keïtovo vyhraněné socialistické a protikolonialistické přesvědčení vyústilo ve znárodňování bank a dopravy a kolektivizaci zemědělství. Tyto reformy spolu s omezením hospodářských styků s Francií rychle přinesly dramatické zhoršení ekonomické situace v zemi. Mali přitom již při získání nezávislosti nebylo mnoha ekonomy považováno za hospodářsky životaschopný stát.

V druhé polovině 60. let začal uplatňovat další drastické reformy po vzoru Mao Ce-tungovy Kulturní revoluce. Po devalvaci měny v roce 1967 a po špatné sklizni roku 1968 ukončil Keïtovo prezidentství vojenský převrat vedený Moussou Traorém. Keïta byl zadržen a iternován na severovýchodě Mali v těžkých podmínkách ve věznici ve městě Kidal na okraji Sahary. Zemřel ve vězení za nejasných okolností několik dní poté, kdy se v Bamaku konala protivládní demonstrace, jejíž účastníci provolávali Keïtovi slávu. Roku 1991 byl novým malijským režimem posmrtně rehabilitován.

Prezident Mali
Předchůdce:
-
19601968
Modibo Keïta
Nástupce:
Moussa Traoré

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]