Přeskočit na obsah

Mljet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mljet
Pohled na Velké a Malé jezero na Mljetu
Pohled na Velké a Malé jezero na Mljetu
LokalizaceStřední Dalmácie
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
• ŽupaDubrovnicko-neretvanská
Topografie
Rozloha98 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka37 km
Šířka3 km
Nejvyšší vrcholVeliki grad (514 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel1 111 (2001)
Hustota zalidnění11 obyv./km²
Největší sídloBabino Polje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mljet je ostrov v Jaderském moři, který administrativně patří k Dubrovnicko-neretvanské župěChorvatsku. Má rozlohu necelých 100 km². Ostrov je 37 km dlouhý a široký maximálně 3 km. Na ostrově žije 1089 obyvatel (2011) v několika osadách, z nichž nejvýznamnější je Babino Polje. Jiná významná je například Sobra, kde se nachází jediná čerpací stanice na ostrově pro auta i lodě. V osadě se nachází také přístav, který má spojení trajektem s osadou Prapratno ležící na poloostrově Pelješac, asi 40 km severně od Dubrovníku. Nejvyšším bodem je Veli Grad o nadmořské výšce 513 m.

Mljet je nejlesnatějším velkým ostrovem v Chorvatsku, když 72 % jeho rozlohy pokrývají lesy. V západní části ostrova byl 12. listopadu 1960 vyhlášen národní park Mljet. Na ostrově se nachází také geologicky zajímavá oblast Zakamenica. Dvě laguny Veliko a Malo jezero jsou propojeny úzkým průlivem, na větším jezeře se nachází ostrůvek, kde byl ve dvanáctém století vybudován klášter svaté Marie.[1] K významným památkám patří také antické ruiny u vesnice Polače a renesanční palác dubrovnického místodržícího.[2]

O ostrově se poprvé zmínil Skylaks z Kariandy. Ve starověku nesl název Melita (Medový ostrov). Aristide Vučetić označil Mljet za ostrov Ogýgie, který je zmiňovaný v Odysseji. Na jižním pobřeží ostrova se nachází Odysseova jeskyně.[3]

Na Mljetu byla počátkem dvacátého století vysazena promyka mungo, která zredukovala populaci jedovatých hadů.[4] Okolní moře obývá ohrožený tuleň středomořský.

Podle ostrova je pojmenována kožní nemoc mal de Meleda.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mljet na polské Wikipedii.

  1. Ostrov Mljet: božský klid a skvělé pláže. iDNES.cz [online]. 2004-08-10 [cit. 2022-04-24]. Dostupné online. 
  2. Mljet - zelený ostrov [online]. Světadíly.cz [cit. 2022-04-24]. Dostupné online. 
  3. SMUTNÝ, Jakub. Unikátní zajímavosti chorvatské přírody. Jezera, jeskyně, vyhlídky i vodopády, které vyrazí dech. Lidé a Země [online]. 2020-09-02 [cit. 2022-04-24]. Dostupné online. 
  4. Víte, co je za živočicha promyka mungo, a kde na pobřeží Jadranu žije? [online]. Chorvatsko..cz [cit. 2022-04-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]