Promyka mungo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPromyka mungo
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď promykovití (Herpestidae)
Rod Herpestes
Binomické jméno
Herpestes edwardsii
(É. Geoffroy Saint-Hilaire, 1818)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Promyka mungo či promyka indická (Herpestes edwardsii) je promykovitá šelma vyskytující se na jihu Asie. Je známá tím, že loví i velké a prudce jedovaté hady. Indové ji proto s oblibou dávají svým dětem a nechávají ji přespávat v dětských pokojích – nejen jako domácího mazlíčka, ale též jako ochranu před hady. V některých zemích, kam byla zavlečena člověkem, je vedena jako nebezpečný invazní druh. Rudyard Kipling ji zvěčnil ve svých Knihách džunglí, kde vystupuje sameček tohoto druhu, Riki-Tiki-Tavi. V Číně se z její srsti vyrábějí štětce, které jsou sice širší, ale přesto dokáží udržet tenkou linii.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Její přirozené teritorium sahá od Arabského poloostrova až za Indii, člověkem však byla zavlečena či vysazena i v mnoha dalších lokalitách (např. Itálie, Mauricius), v některých zemích je vedena jako nebezpečný invazní druh.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Mungo vs. kobra

Promyka mungo je rychlý, obratný a (vzhledem ke své velikosti) i silný lovec. Živí se převážně vejci ptáků a malými savci, ovšem s chutí napadá a likviduje i hady, včetně velkých a prudce jedovatých, jako jsou např. kobry. V boji s hady jí vedle vysoké rychlosti a obratnosti, s níž uhýbá hadím útokům, pomáhá ještě velmi houževnatá hustá srst a zvláštní typ acetylcholinových receptorů, který ji činí odolnou vůči nejúčinnějším složkám hadích jedů. Krouží těsně okolo hada, provokuje ho k útokům, aby ho vyčerpala, a čeká přitom na příležitost k vlastnímu výpadu.

V případě velkých a silně jedovatých hadů, jako jsou např. kobry, není výsledek boje předem daný. Pokud se promyce daří, had je utahán, oslaben a nakonec zabit. Pokud se daří hadovi a podaří se mu promyku zasáhnout a kousnout, znamená to zpravidla jeho záchranu. Promyka ovšem obvykle přežije – plnou dávku jedu velké kobry by sice nezvládla, ale za normálních okolností had prakticky nemá šanci ji do ní vpravit a dosáhne jen neplnohodnotného zásahu, po němž se promyka z boje stáhne.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2021-01-06]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]