Promyka mungo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Promyka mungo

alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: promykovití (Herpestidae)
Rod: Herpestes
Binomické jméno
Herpestes edwardsii
(É. Geoffroy Saint-Hilaire, 1818)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Promyka mungo či promyka indická (Herpestes edwardsii) je promykovitá šelma vyskytující se na jihu Asie. Je známá tím, že loví i velké a prudce jedovaté hady. Indové ji proto s oblibou dávají svým dětem a nechávají ji přespávat v dětských pokojích - nejen jako domácího mazlíčka, ale též jako ochranu před hady. V některých zemích, kam byla zavlečena člověkem, je vedena jako nebezpečný invazní druh. Rudyard Kipling ji zvěčnil ve svých Knihách džunglí, kde vystupuje sameček tohoto druhu, Riki-Tiki-Tavi. V Číně se z její srsti vyrábějí štětce, které jsou sice širší, ale přesto dokáží udržet tenkou linii.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Její přirozené teritorium sahá od Arabského poloostrova až za Indii, člověkem však byla zavlečena či vysazena i v mnoha dalších lokalitách (např. Itálie, Mauricius), v některých zemích je vedena jako nebezpečný invazní druh.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Mungo vs. kobra

Promyka mungo je rychlý, obratný a (vzhledem ke své velikosti) i silný lovec. Živí se převážně vejci ptáků a malými savci, ovšem s chutí napadá a likviduje i hady, včetně velkých a prudce jedovatých, jako jsou např. kobry. V boji s hady jí vedle vysoké rychlosti a obratnosti, s níž uhýbá hadím útokům, pomáhá ještě velmi houževnatá hustá srst a zvláštní typ acetylcholinových receptorů, který ji činí odolnou vůči nejúčinnějším složkám hadích jedům. Krouží těsně okolo hada, provokuje ho k útokům, aby ho vyčerpala, a čeká přitom na příležitost k vlastnímu výpadu.

V případě velkých a silně jedovatých hadů, jako jsou např. kobry, není výsledek boje předem daný. Pokud se promyce daří, had je utahán, oslaben a nakonec zabit. Pokud se daří hadovi a podaří se mu promyku zasáhnout a kousnout, znamená to zpravidla jeho záchranu. Promyka ovšem obvykle přežije - plnou dávku jedu velké kobry by sice nezvládla, ale za normálních okolností had prakticky nemá šanci ji do ní vpravit a dosáhne jen neplnohodnotného zásahu, po němž se promyka z boje stáhne.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2017-01-09]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]