Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálního rozvoje Slovenské republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adresa ministerstva

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálního rozvoje Slovenské republiky je jedno z ministerstev Slovenska. Sídlí v Administrativní budově spojů v Bratislavě. Ministerstvo vícekrát změnilo název a upravilo svou působnost. Zákonem č.. 298/1991 Sb. bylo zřízeno jako Ministerstvo dopravy a spojů Slovenské republiky, zákonem č.. 453/1992 Sb. bylo přejmenováno na Ministerstvo dopravy, spojů a veřejných prací Slovenské republiky, zákonem č.. 74/1995 CFU bylo přejmenováno na Ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací Slovenské republiky. Ve smyslu zákona č. 403/2010 Sb, kterým se upravily kompetence jednotlivých resortů, s platností od 1. listopadu 2010 převzalo kompetence zrušeného Ministerstva výstavby SR, zároveň se stalo určujícím pro politiku cestovního ruchu. V souladu s tímto zákonem ministerstvo přebralo od 1. ledna 2011 kompetence centrálního řídicího orgánu pro fondy Evropské unie, které do 31. prosince 2010 spravoval Úřad vlády.

Působnost[editovat | editovat zdroj]

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálního rozvoje SR je ústředním orgánem státní správy Slovenské republiky pro:

 1. Dráhy a dopravu na drahách, např. železniční, trolejbusová nebo lanová
 2. Silniční dopravu
 3. Kombinovanou dopravu
 4. Pozemní komunikace
 5. Vnitrozemskou plavbu a přístavy, námořní plavbu
 6. Civilní letectví
 7. Pošty
 8. Telekomunikace
 9. Ozbrojené sbory v dopravě
 10. Informatizaci společnosti
 11. Výstavba
 12. Cestovní ruch

Působnost v minulosti[editovat | editovat zdroj]

V letech 19911995 bylo ústředním orgánem státní správy Slovenské republiky v oblasti spojů v rozsahu patřícím do působnosti Slovenské republiky. V letech 19921995 bylo ústředním orgánem státní správy Slovenské republiky pro investiční rozvoj a oblast veřejných prací.

Ministr dopravy, výstavby a regionálního rozvoje[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam ministrů dopravy, pošt a telekomunikací Slovenské republiky.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálního rozvoje řídí a za jeho činnost odpovídá ministr dopravy, výstavby a regionálního rozvoje, kterého jmenuje a odvolává prezident SR na návrh předsedy vlády SR.

Současným ministrem je od 20200321a21. března 2020 Andrej Doležal (SME RODINA).

Státní tajemník ministerstva dopravy, výstavby a regionálního rozvoje[editovat | editovat zdroj]

Ministra dopravy, výstavby a regionálního rozvoje v době jeho nepřítomnosti zastupuje v rozsahu jeho práv a povinností státní tajemník. Ministr může pověřit i v jiných případech státního tajemníka, aby ho zastupoval v rozsahu jeho práv a povinností. Státní tajemník má při zastupování ministra na jednání vlády poradní hlas. Státního tajemníka jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra dopravy, výstavby a regionálního rozvoje. V odůvodněných případech může vláda určit, že na ministerstvu působí dva státní tajemníci - to je i případ ministerstva dopravy, výstavby a regionálního rozvoje. Ministr určí, ve kterých otázkách a v jakém pořadí ho státní tajemníci zastupují.

Od 11. dubna 2012 jsou státními tajemníky ministerstva František Palko a Andrej Holák.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]