Ministerstvo financí Slovenské republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ministerstvo financí Slovenské republiky
Sídlo Ministerstva financí Slovenské republiky
Sídlo Ministerstva financí Slovenské republiky
SídloŠtefanovičova 6, 817 82 Bratislava
Souřadnice
Počet zaměstnanců10 520[1]
Rozpočet591,9 mil. €[2]
MinistrIgor Matovič
Státní tajemníkMarcel Klimek, Ľuboš Jančík
Webová stránkahttps://www.mfsr.sk/sk/

Ministerstvo financí Slovenské republiky je ústředním orgánem státní správy Slovenska pro oblast financí, daní, cel, cen, finanční kontroly a interního auditu.

Působnost ministerstva[editovat | editovat zdroj]

Ministerstvo financí Slovenské republiky zabezpečuje:

  1. Tvorbu a uskutečňování finanční, celní a cenové politiky včetně rozpočtování souhrnného schodku veřejného rozpočtu, tvorby a realizace státního rozpočtu, zprávy státních finančních aktiv a pasiv Slovenské republiky, kapitálového trhu, pojišťovnictví, politiky daní a poplatků a finančně ekonomických nástrojů v oblasti podnikání,
  2. Výkon státní správy ve věcech bankovnictví, stavebního spoření, penzijního připojištění, devizového hospodářství a devizové kontroly, jednotného účetnictví a účetního výkaznictví, loterií a jiných obdobných her, ve věcech správy majetku státu ve veřejně a nepodnikatelské sféře,
  3. Výkon státního dozoru nad zajišťováním politiky trhu práce, prováděním nemocenského pojištění a důchodového zabezpečení, zdravotním pojištěním, činností doplňkových důchodových pojišťoven, dodržováním podmínek poskytnutí státní prémie ve stavebním spoření, dodržováním podmínek poskytování státního příspěvku k hypotečním úvěrům a nad hospodařením Sociální pojišťovny.

Ministr financí[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam ministrů financí Slovenské republiky.

Ministerstvo financí řídí a za jeho činnost odpovídá ministr financí, kterého jmenuje prezident SR na návrh předsedy vlády SR.

Současným ministrem je Igor Matovič (OĽaNO), a to od 1. dubna 2021.

Státní tajemník ministerstva financí[editovat | editovat zdroj]

Ministra financí v době jeho nepřítomnosti zastupuje v rozsahu jeho práv a povinností státní tajemník. Ministr ho může pověřit i v jiných případech, aby ho zastupoval v rozsahu jeho práv a povinností. Státní tajemník má při zastupování ministra na jednání vlády poradní hlas. Státního tajemníka jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra financí. V odůvodněných případech může vláda určit, že na ministerstvu působí dva státní tajemníci – to je i případ ministerstva financí. Ministr určí, ve kterých otázkách a v jakém pořadí ho státní tajemníci zastupují.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ministerstvo financií Slovenskej republiky na slovenské Wikipedii.

  1. Cena štátu : Ministerstvo financií SR : Počet zamestnancov jednotlivých ministerstiev [online]. INESS [cit. 2021-11-12]. Dostupné online. (slovensky) 
  2. Návrh záverečného účtu kapitoly MF SR za rok 2020 [online]. Ministerstvo financií SR [cit. 2021-11-12]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]