Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova Slovenské republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sídlo ministerstva

Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova Slovenské republiky, dříve Ministerstvo zemědělství Slovenské republiky a Ministerstvo zemědělství, životního prostředí a regionálního rozvoje Slovenské republiky je jedno z ministerstev Slovenska.

Působnost ministerstva[editovat | editovat zdroj]

Ministerstvo zemědělství SR je ústředním orgánem státní správy Slovenské republiky pro:

 1. Zemědělství,
 2. Lesnictví,
 3. Pozemkové úpravy a ochranu zemědělské půdy,
 4. Závlahové systémy a odvodňovací systémy,
 5. Veterinární kontrolu, veterinární inspekci a veterinární dozor,
 6. Rostlinolékařskou péči,
 7. Plemenářský dozor,
 8. Rybářství v oblasti akvakultury a mořského rybolovu,
 9. Myslivost,
 10. Potravinářství a potravinový dozor.

Komoditní burza[editovat | editovat zdroj]

Ministerstvo zemědělství aktivně působí v dění na komoditní burze Bratislava.

Ministr zemědělství[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam ministrů zemědělství a rozvoje venkova Slovenské republiky.

Ministerstvo zemědělství řídí a za jeho činnost odpovídá ministr zemědělství, kterého jmenuje a odvolává prezident SR na návrh předsedy vlády SR.

Současným ministrem zemědělství je od 25. října 2023 Richard Takáč.

Státní tajemník ministerstva zemědělství[editovat | editovat zdroj]

Současný státní tajemník Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova je od 9. 7. 2010 Gabriel Csicsai.[1] Mezi jeho povinnosti patří zastupovat v nepřítomnosti ministra v rozsahu jeho práv a povinností. Ministr může jej pověřit i v jiných případech, aby ho zastupoval v rozsahu jeho práv a povinností. Státní tajemník má při zastupování ministra na jednání vlády poradní hlas. Státního tajemníka jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra. V odůvodněných případech může vláda stanovit, že na ministerstvu působí dva státní tajemníci. Ministr určí, ve kterých otázkách a v jakém pořadí ho státní tajemníci zastupují.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pod ministerstvo byla 1. července 2010 včleněna dosavadní agenda Ministerstva životního prostředí SR, které bylo k tomuto dni zrušeno (zákon č. 37/2010 Sb.). Ministerstvo bylo zákonem přejmenováno na Ministerstvo zemědělství, životního prostředí a regionálního rozvoje Slovenské republiky.

K 1. říjnu 2010 po obnovení Ministerstva životního prostředí SR je ministerstvo znovu vedeno jako Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova Slovenské republiky (zákon č. 372/2010 Sb.).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky na slovenské Wikipedii.

 1. Minútu po minúte: Noví ministri prebrali svoje ministerstvá. www.sme.sk [online]. Bratislava: Denník SME, 9. 7. 2010 [cit. 2.4.2011]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]