Milunka Savić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Milunka Savić
Fotografie během první světové války
Fotografie během první světové války
Narození 28. června 1892
Srbské království Koprivnica, Novi Pazar, Srbské království
Úmrtí 5. října 1973 (ve věku 81 let)
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Bělehrad, Jugoslávie
Vojenská kariéra
Hodnost četařka
Doba služby 1912–1919
Sloužil Srbské královstvíSrbské království Srbské království
Flag of the State of Slovenes, Croats and Serbs.svg Království SHS
Války Druhá balkánská válka
První světová válka
Bitvy Bitva na Kolubaře
Vyznamenání Řád čestné legie
Řád sv. Jiří
Řád sv. Michala a sv. Jiří
Croix de guerre
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Milunka Savić (srbsky Милунка Савић; 28. června 1892 Koprivnica – 5. října 1973 Bělehrad) byla srbská bojovnice a válečná hrdinka, která se zúčastnila bojů druhé balkánské a první světové války. Je považována za ženu, která dosáhla největšího množství vojenských vyznamenání v historii.[1][2]

Do srbské armády vstoupila v roce 1913, kdy během mobilizace v rámci druhé balkánské války zastoupila svého bratra, ostříhala si vlasy a úspěšně se před odvodní komisí vydávala za muže. Posléze se vyznamenala během bojů s Bulhary a byla povýšena na kaprála. Po zranění hrudníku a hospitalizaci však bylo odhaleno její pravé pohlaví. Bylo jí nabídnuto, aby se stala zdravotní sestrou, což odmítla. V bojích první světové války se zúčastnila bitvy na Kolubaře i ústupu srbské armády na Korfu. Poté bojovala na soluňské frontě a při bitvě na řece Crna na podzim roku 1916 sama zajala 23 bulharských vojáků. Během války byla několikrát dekorována vojenskými řády a vyznamenáními a byla povýšena do hodnosti četaře. Po válce byla v roce 1919 demobilizována, načež se přestěhovala do Bělehradu. Za druhé světové války byla deset měsíců držena v koncentračním táboře Banjica. Zemřela v Bělehradě v roce 1973.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KNOTKOVÁ, Simona. Nejoceňovanější srbská bojovnice musela předstírat, že je muž. Po válce se dostala do koncentráku [online]. extrastory.cz, 2020-01-29 [cit. 2021-03-17]. Dostupné online. (česky) 
  2. KLASNA, Filip. Milunka Savić - tragický příběh nejvíce vyznamenané ženy v historii válek [online]. securitymagazin.cz, 2020-03-21 [cit. 2021-03-17]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí zdroje[editovat | editovat zdroj]