Milenci a vrazi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Milenci a vrazi
AutorVladimír Páral
Jazykčeština
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Milenci a vrazi je trezorový román českého spisovatele Vladimíra Párala z roku 1969. Obdržel velmi pozitivní kritiku (například od Josefa Škvoreckého), ale brzy po vydání byl zakázán. Román je čtvrtým dílem "černé pentalogie" (Veletrh splněných přání, Soukromá vichřice, Katapult, Milenci a vrazi a Profesionální žena). Kombinuje prvky postmoderny a neorealismu. V románu se nachází velká řada referencí, například na dílo Červený a černý od Stendhala, Žert od Milana Kundery či biblické příběhy. Rozsah románu je 450 stran.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavy románu.[1]

 • Borek Trojan - mladý ambiciozní inženýr postupující hierarchii vzhůru k nejvyšším příčkám, uvědomuje si, že rozdíl mezi člověkem, který miluje a tím který vraždí, není příliš velký rozdíl
 • Evžen Gráf - chová se noblesně a namyšleně, jedná pomocí intrik, má moc ale i vzdělání a již od mládí se mu dařilo získat přízeň svých nadřízených
 • Zita Gráfová - manželka Evžena, kterého jí vybral její otec
 • Roman Gráf - Carevič, nemá nikoho rád, nemá kamarády, dokud nepotká Maddu
 • Madda Sefarinová - drzá prostitutka bez zábran a slušného chování
 • Julda Sefarin - úslužný, dobrosrdečný, za každou cenu pomáhá druhým, považován za idiota
 • Alex Sefarin - rebel a bohém
 • Jana Rybářová - slušná a cílevědomá slečna
 • Dáša - doktorka, nesebevědomá, lehce zmanipulovatelná
 • Teo - starý muž, o kterém se pouze ví, že žije v domě, kde se děj odehrává

Karel Milota ve své eseji Dílo – stroj [2] upozorňuje na alegoričnost postav ve smyslu Joyceho Odyssea, kdy "Bůh vystupuje jako starý Teo, ... jeho syn Iša je Ježíš ... zpustlá Madda je zřejmě kající hříšnice Magdaléna ... a veskrze lidské řádění čvteřice montérů je líčeno tak obludně a nelidsky, že nápadně připomíná čtyři jezdce z Apokalypsy."

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Příběh se odehrává v Ústí nad Labem v reálně neexistující chemičce Kotex, která se již objevila v autorových předchozích dílech a také v domě č.p. 2000. V knize jsou představeni čtenáři dva typy lidí, modří a červení. Symbolizují dvě společenské třídy. Modří lidé jsou velmi dobře postavení, ve vysokých funkcích, zajištění a majetní. Červení jsou pravým opakem, tedy chudí, draví a dobyvační.[3]

V domě č.p. 2000 žije Evžen Gráf se svojí ženou Zitou a synem Romanem. Bydlí v nejlepším bytě a jako jediní mají vodu. Tušl, který se svojí ženou čekají dítě se dožaduje svého práva na lepší pokoj. Několik dalších nájemníků žije v montércimře. V domě je přítomný Teo, který v knize symbolizuje Boha. Tušl je vyslyšen, ale při odchodu svůj původní byt zničí, aby se do něj nemohl nikdo jiný nastěhovat.

Madda Sefarinová a její bratr Alex přes své příbuzenské vztahy spolu spí. Po dohodě Juldy s Gráfem se Madda přestěhuje k nim. Ona ale pohostinství velmi využívá. Nečekaně se do ní zamiluje Gráfův syn, Roman. Jeho láska je tak silná, že kvůli ní rozprodá věci z bytu. Maddu brzy Roman omrzí a zamiluje se do muže z montércimry. Roman se sužuje a Madda mu tvrdí, že jí vztah s ním zakazuje její zbožný bratr Julda. Roman se pro lásku rozhodne Juldu zabít a je odsouzen k osmiletému vězení. Mezitím se Alex Sefarin společně s Borkem Trojanem nastěhují do bytu po Tušlovi, i když je to zakázané. Nedokáží už žít v montércimře. Borek se náhle zamiluje do Zity Gráfové a ona do něho. Schází se s ní tajně. Gráf předstírá, že o jejich vztahu nic neví. Romanův odchod jejich vztah naruší. Zita nejí, nepije a nestará se o sebe. Přemýšlí, jak svému synovi pomoci. Do domu se místo Juldy nastěhuje nová laborantka jménem Jana Rýbářová. Borek se rozejde se Zitou, protože touží po mladé dívce. Zitu už nic na světě netěší a oběsí se ve vlastním bytě.

Jana bydlí s Maddou a Borek s Alexem, vzájemně se neustále navštěvují.

Alex udržuje vztah s Dášou Zibrtovou, která je lékařkou v Kotexu. Je jeho milenkou, ale i otrokem, plní každé jeho přání. On sám se k ní chová velmi hrubě. Alex jí jen využívá. Dáša od něho odchází, nedokáže se vyrovnat se smrtí Juldy, kterého opustila a dala přednost Alexovi.

Borek se s Janou Rybářovou ožení. Narodí se jim dcera Yveta. Borek se stává ředitelem a kupuje si plachetnici, chatu u řeky a taky se přestěhuje do lepšího bytu v domě č.p. 2000. Svoji ženu Janu podvede s Niky. Jana ho vyhodí, ale po čase se Borek k ní vrací. V práci jako ředitel prožívá časový stres.

Yveta se seznámí s Dominikem Neumanem, ale po čase se spolu rozchází a ona si najde Limona.

Filmová adaptace[editovat | editovat zdroj]

Stejnojmennou filmovou adaptaci tohoto románu natočil český režisér Viktor Polesný v roce 2004. Do hlavních rolích obsadil Ondřeje Vetchého, Zuzanu Norisovou, Jiřího Langmajera, Zlatu Adamovskou, Daricu Jurčovou, Jakuba Prachaře, Kristýnu Kloubkovou, Veroniku Žilkovou a další.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. https://rozbor-dila.cz/milenci-a-vrazi-rozbor-dila-k-maturite-2/
 2. Dílo – stroj, in Karel Milota, Vzorec řeči, Praha, Torst, 2016, ISBN 978-80-7215-426-5, str. 354-361
 3. Rozbor-dila.cz [online]. 2013-03-16 [cit. 2019-09-08]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]