Milan Paumer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox Osoba Milan Paumer (7. dubna 1931 Kolín22. července 2010 Praha) byl příslušník československého protikomunistického odboje.

Život

Po válce se Milan Paumer vyučil strojním zámečníkem, pak studoval strojní průmyslovku v Kolíně.

Od dětství (1942) se přátelil se syny generála Josefa Mašína, Ctiradem a Josefem. Po únoru 1948 se s nimi účastnil organizace i provádění záškodných akcí namířených proti komunistickému režimu.

V roce 1952 nastoupil vojenskou službu a byl zařazen na Vojenskou akademii v Martině.

Byl jedním z pětičlenné skupiny, která se začátkem října 1953 rozhodla odejít na Západ. Po dramatickém, 29 dnů trvajícím útěku přes Východní Německo, se jemu a bratrům Mašínům podařilo dostat se do amerického sektoru Berlína. Dva členové skupiny, Zbyněk Janata a Václav Švéda, byli dopadeni, poté vydáni do Československa a popraveni.

Po příchodu do USA vstoupil do americké armády; v rámci služby byl vyslán do Koreje. Po vypršení pětiletého závazku se usadil na Floridě, kde pracoval jako údržbář, dělník v leteckých opravnách a taxikář. Do důchodu odešel v roce 1998 jako majitel taxislužby.

V roce 2001 se vrátil do ČR, kde se aktivně účastní politického dění.

V krajských volbách v roce 2008 neúspěšně kandidoval ve Středočeském kraji na kandidátní listině Konzervativní koalice.[1]

Po dlouhé nemoci zemřel 22. července 2010 v Praze.[2]

Vyznamenání

Dne 4. března 2008 mu Mirek Topolánek udělil čestnou plaketu předsedy vlády České republiky.[3]

Odkazy

Související články

Reference

  1. Kandidáti Konzervativní koalice ve Středočeském kraji ve volbách do zastupitelstev krajů 2008 na volby.cz
  2. GAZDÍK, Jan; NAVARA, Luděk. Zemřel Milan Paumer. S Mašíny se prostřílel do Berlína. iDnes.cz [online]. 2010-07-22 [cit. 2010-07-22]. Dostupné online. 
  3. Premiér ocenil dalšího člena odbojové skupiny bratří Mašínů, na řadě je nyní celospolečenská diskuze o minulosti, 4. 3. 2008, tisková zpráva vlády ČR

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Milan Paumer ve Wikimedia Commons Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Milan Paumer