Milan Albich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Milan Albich
Narození 9. června 1925
Krupina
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 26. prosince 2000 (ve věku 75 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Povolání malíř, grafik, ilustrátor a typograf
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Milan Albich (9. června 1925 Krupina26. prosince 2000 Praha) byl český malíř, grafik, ilustrátor a typograf.

Studium a tvorba[editovat | editovat zdroj]

V letech 1945 - 1949 vystudoval výtvarnou výchovu na pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, jeho profesory byli Martin Salcman, Cyril Bouda, František Kovárna a Karel Lidický. Roku 1948 vyzdobil interiér divadla Junák. Již tehdy byl členem Jednoty umělců výtvarných (JUV).

Krátce po absolutoriu učil výtvarnou výchovu a přitom maloval. Od roku 1958 začal vystavovat obrazy, kresby a grafiku na výstavách, které pořádal Svaz československých výtvarných umělců, do kterého byl toho roku přijat, když vstoupil do Komunistické strany Československa.

V letech 1959 - 1969 tíhl k abstrakci a stal se zakládajícím členem tvůrčí skupiny Proměna (Umělecká skupina Proměna), jejímiž členy dále byli, Karel Malich, Ivan Minařík, Přemysl Pospíšil, Miroslav Rada a fotograf Jan Šplíchal. S nimi vystavoval na šesti výstavách především geometricky zjednodušené krajiny, ženské akty a zátiší v pastelových barvách, vytvořené technikou olejomalby. V období normalizace, kdy skupina v letech 1970 - 1973 přešla k disentu a brzy na to byla zrušena, se Albich přihlásil oficiální linii socialistického realismu, ale ve volné tvorbě v podstatě mnoho neměnil.

Oblíbil si motivy přímořské krajiny v Bulharsku, v Pobaltí v Polsku (Ustka), podnikl několik studijních cest do NDR, do Sovětského svazu, ale i na Kubu, kde roku 1971 v Havaně uspořádal svou výstavu obrazů.

Třicet pět let byl výtvarným redaktorem Lidového nakladatelství v Praze, pro které graficky upravil nebo také ilustroval na pět desítek knižních titulů. Pracoval také pro nakladatelství Svoboda a Mladá fronta. Roku 1960 byl oceněn čestným uznáním v soutěži o Nejkrásnější knihu roku.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Nejvíce jsou ceněny jeho obrazy z období modernismu ze 60. let, v letech 1968-1969 zaujal také obrazy vystavenými na 1. a 2. salónu pražských výtvarníků v domě U Hybernů.

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

Kromě účasti na kolektivních výstavách uspořádal na 20 samostatných výstav, kromě Československa například v Sofii, Krakově, Poznani Moskvě nebo Havaně. Výběr:

  • 1975 - jubilejní výstava obrazů a kreseb v Galerii Čeaskoslovenský spisovatel (s katalogem).
  • 1987 - Galerie U Řečických, Praha
  • 1999 - Galerie Mladá Fronta, Praha
  • 2000 - jubilejní výstava, Galerie Futura, Praha

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Prokop Toman, Nový slovník čsl. výtvarných umělců. Dodatky. Praha 1950

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]