Mikuláš ze Salmu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Socha Mikuláše ze Salmu na vídeňském Rathausplatzu (autor: Mathias Purkartshofer), 1867

Mikuláš ze Salmu, Niklas Graf Salm der Ältere, (1459, Niedersalm, Belgie4. května 1530, Salmhof, Rakousko) byl rakouský vojevůdce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z rodiny, jejíž kořeny sahaly do roku 997. Narodil se v roce 1459 a celý život byl voják. Nejprve bojoval za Karla Smělého, později přešel do služeb Habsburků. Vyznamenal se v Bitvě u Pavie, kde se podílel na zajetí francouzského krále Františka I. Odtud odešel do Uher, kde bojoval proti Turkům, ale zejména proti jejich vazalovi Janu Zápolskému, který upíral králi Ferdinandovi I. Svatoštěpánskou korunu. Hrabě Salm se velmi zasloužil o Zápolského útěk ze země.

Nejslavnější činem Mikuláše hraběte Salma byla ale hrdinská obrana Vídně proti Turkům v roce 1529. Díky jeho organizačním a vůdcovským schopnostem utrpěl sultán Sulejman I. před Vídní jednu z největších porážek svého života. Hrabě Salm, v té době již jedenasedmdesátiletý, řídil boj na hradbách osobně. Rozhodující útok, 14. října 1529, se mu stal osudným. Utrpěl těžké zranění, které lékaři nedokázali vyléčit. Mikuláš hrabě Salm na ně zemřel 30. května 1530.

Císař Karel V. mu z vděčnosti nechal ve Vídni vybudovat pomník, na němž byly zachyceny všechny jeho bitvy a panovníci, jimž sloužil. V roce 1790 byl přenesen na salmovské panství v Rájci nad Svitavou na Moravě.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Adolf Schinzl: Salm, Niclas I. Graf zu. In: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 30, Duncker & Humblot, Leipzig 1890
  • PERNES, Jiří; FUČÍK, Josef; HAVEL, Petr, a kol. Pod císařským praporem. Historie habsburské armády 1526-1918. Praha : Elka Press, 2003. 555 s. ISBN 80-902745-5-2.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]