Votivní kostel (Vídeň)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Votivní kostel

Votivkirche
Místo
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství křesťanství
Specifikace
Odkazy
Kód památky 10741
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii Commons

Votivkirche (česky Votivní kostel Božského Spasitele[1]) je novogotický kostel ve Vídni se dvěma věžemi v průčelí. Stojí v parku Sigmunda Freuda na ulici Währinger Strasse v Alsergrundu, nedaleko stanice metra Schottentor a blízko hlavní budovy Vídeňské univerzity i budovy radnice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na tomto místě spáchal maďarský krejčovský tovaryš János Libényi 18. února 1853 neúspěšný atentát na Františka Josefa I. Císařův bratr, arcivévoda Ferdinand Maxmilián, pozdější mexický císař, zorganizoval po celé říši sbírku, která vynesla přes 300 tisíc zlatých a z níž se kostel postavil jako poděkování za záchranu života mladého císaře. Roku 1879 byl kostel vysvěcen ke stříbrné svatbě císařského páru. Návrh kostela vytvořil architekt Heinrich von Ferstel, který navrhl také hlavní budovu Vídeňské univerzity. V podobném stylu je postavena i budova vídeňské radnice a mnoho dalších budov.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. S.R.O., Turistika.cz. Vídeň – Votivní kostel Božského Spasitele (Wien - Votivkirche). www.turistika.cz [online]. [cit. 2016-10-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]