Michal Jareš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mgr. Michal Jareš, Ph.D.
Narození19. listopadu 1973 (48 let)
Liberec
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatel, básník a teatrolog
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Michal Jareš (* 19. listopadu 1973 Liberec) je český básník, literární historik, kritik, publicista a editor.

Život[editovat | editovat zdroj]

Žije v Praze. Vyučil se mechanikem strojů a zařízení v podniku LIAZ v Jablonci nad Nisou, v tomtéž podniku v Liberci následně před vojnou dva měsíce pracoval jako dělník. V letech 19931998 vystudoval teorii a dějiny dramatických umění na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Od roku 1999 pracuje v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky – nejprve pracoval pro Oddělení 20. století, posléze v Oddělení pro výzkum literární kultury a v posledních letech v Oddělení literární lexikografie. Zabývá se českou a slovenskou literaturou 20. a 21. století, její prózou, poezií i populární literaturou, dějinami komiksu, dějinami nakladatelství a lexikografií. Je členem redakční rady časopisu Aluze a také Slovenská literatúra (dlouhodobě spolupracuje s Ústavom slovenskej literatúry SAV). Od roku 1999 spolupracuje s časopisem Tvar a od roku 2000 do konce roku 2012 byl jeho redaktorem. Otiskuje zde odborné články a studie, podílí se na přípravách rozhovorů. Literární minulosti se věnoval v rubrikách Knihovraždy a Mladé cesty – ohlasy. V nepravidelné rubrice Jedním okem tam, druhým ven psal filmové recenze, v současnosti se věnuje pravidelnému recenzování poezie v rubrice Slova o poezii. Mezi výrazné profilační prvky Tvaru patří i Jarešův komiksový strip Zlá ovce.

Edičně se podílel mj. na vydání díla Michala Mareše - Přicházím z periferie republiky (2009), Vladimíra BurdyLyrické minimum (2004) či spisů Vladimíra KörneraAnděl milosrdenství, Život za podpis (2006), Psí kůže, Kámen nářku (2002) či slovenského básníka Štefana StrážayeŠtefan Strážay – Básnické dielo (2011). Účastnil se týmových prací na Dějinách české literatury 1945–1989 (2007–2008) a Slovníku české literatury po roce 1945 (2006–2011) . V letech 2003–2008 provozoval blog Básní (nejen) pro všední den. Jako poeta je zastoupen v několika básnických antologiích.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Michal Jareš vstoupil do literatury v roce 1994, kdy si vlastním nákladem vydal tři básnické sbírky Tanec v začínajícím létě (1994), Plameny vody (1996) a Prospal jsi hedvábí (1998). Jarešova poezie bývá často dávána do souvislosti s poezií Dálného východu. Například sbírka Prospal jsi hedvábí je příkladem propojení českého prostředí s básnickou formou sidžo, volněji se k poezii Dálného východu hlásí sbírky Brzo je k lásce, pozdě je k řečem a Kdo dnům rozumí.

Básnická sbírka Kdo dnům rozumí[editovat | editovat zdroj]

Pátá sbírka Michala Jareše z roku 2006 se volně inspiruje poetikou Dálného východu a zároveň navazuje na hodnoty tradičního křesťanství. Skládá se z pěti oddílů - Nálada postdušičková, Rozhovory, Špatné melodie a fragmenty, Věštby a Ubývání. Jednotlivé části jsou věnovány reflexivní, přírodní a symbolistické lyrice sevřené z větší části do miniaturní veršované formy. Mezi stěžejní motivy patří makrokosmický pohled na cyklický pohyb přírody, kontrast smrti a života a dualita těla a duše. Sbírka se vyznačuje jemnou ironií, skepticismem a filozofickým náhledem na svět.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]