Michal Hejný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michal Hejný
Michal Hejný 01.jpg
Narození 25. května 1955
Československo Praha, Československo
Úmrtí 22. října 1996
Spojené státy Oneonta, USA
Aktivní roky 19711996
Rodiče Slavomil Hejný (1924–2001)
Liselotte Teltscherová (1921–2009)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Michal Hejný (25. května 1955 Praha22. října 1996 Oneonta, Otsego County, USA)[1] byl herec, student DAMU, který v roce 1978 ve svých 23 letech emigroval do Spojených států.[2] České veřejnosti je znám z role Čendy Bujnocha ve filmu Dívka na koštěti.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Michal se narodil v rodině vědeckých pracovníků. Jeho otcem byl český botanik Slavomil Hejný, matkou rostlinná fyzioložka Liselotte Teltscherová. Po absolvování základní školy byl přijat na hudebně dramatické oddělení Státní konzervatoře v Praze,[3] kde se setkal s řadou zajímavých lidí. Profesorkou herectví mu zde byla Jaroslava Adamová.

Po dvou letech na konzervatoři přešel společně se spolužačkami Simonou Stašovou a Janou Paulovou na DAMU. Zde se však díky své příliš nonkonformní povaze dostal do sporu s jednou z vyučujících, komunistkou Světlou Amortovou, což nakonec vyústilo v jeho vyloučení ze školy.[zdroj?]

Poté působil dvě sezony v Severomoravském divadle v Šumperku, kde byla jeho kolegyní m.j. herečka Jiřina Jelenská.

V létě 1978 vycestoval Hejný na devizový příslib do Itálie, kde měl řadu přátel a odkud se již nevrátil. Po krátkém pobytu v Římě odcestoval do USA, kam ho to již od školních let táhlo. Zde se dostal na slavnou hereckou školu Lee Strasberga (Lee Strasberg Theatre and Film Institute),[2] ale studium nedokončil a vzdal se i své herecké kariéry. Podle jeho vlastních slov bylo pro něj herectví jen prostředkem, jak uniknout před komunistickým útlakem.[zdroj?]

Kromě všeobecně známé role v Dívce na koštěti se mihl před kamerou v seriálech Žena za pultem a dvě věty (stopáž 4:00) v 17. díle 30 případů majora Zemana (není uveden v titulcích). Vzhledem k zákazu filmování v prvních ročnících konzervatoře a DAMU však jeho filmografie nečítá vícero položek.

V Americe se nakazil virem HIV,[zdroj?] načež se u něj rozvinula AIDS vyvolaná PML, na niž posléze zemřel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Daily Star, Oneonta, NY, 102 Chestnut Street Oneonta, NY 13820, Oct. 25, 1996
  2. a b www.fdb.cz
  3. www.blesk.cz