Přeskočit na obsah

Max Tegmark

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Max Tegmark
Rodné jménoMax Shapiro
Narození5. května 1967 (57 let)
Stockholm, ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Alma materVysoká škola ekonomická ve Stockholmu
Královský technologický institut
Kalifornská univerzita v Berkeley
Povolánífyzik, astronom, astrofyzik, kosmolog a spisovatel
ZaměstnavatelMassachusettský technologický institut
OceněníPackard Fellowship for Science and Engineering (2001)
The KTH Great Prize (2015)
RodičeHarold S. Shapiro
PříbuzníPer Shapiro (sourozenec)
Karin Tegmark Wisell (sestřenice)
Webspace.mit.edu/home/tegmark/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Max Tegmark (* 5. května 1967 Stockholm) je švédsko-americký fyzik a kosmolog. Tegmark působí jako profesor na Massachusettském technologickém institutu a je vědeckým ředitelem Foundational Questions Institute.

Tegmark se narodil ve Švédsku jako Max Shapiro. Syn Karin Tegmarkové a Harolda S. Shapira studoval na Královském technologickém institutu v Stockholmu. Doktorský titul získal na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Pracovat začal na Pensylvánské univerzitě a v současnosti působí na Massachusettském technologickém institutu. V průběhu studia Max se spolužákem Magnusem Bodinem napsali textový procesor v strojovém kódu pro švédský 8bitový počítač ABC80.

Jeho výzkum se soustředí na kosmologii. Kombinuje teoretickou práci s novými měřeními, a upravuje tak kosmologické modely, často za pomoci experimentálních pracovníků. Publikoval více než 200 odborných prací. 9 z nich bylo citovaných více než 500krát. Na základě informační teorie vyvinul nástroje na analýzu dát pro experimenty s reliktním zářením jako COBE, QMAP a WMAP a i pro průzkum rudého posuvu galaxií jako Las Campanas Redshift Survey, 2dF Survey and the Sloan Digital Sky Survey.

Spolu s Danielem Eisensteinem a Waynem Hu představili myšlenku použití Akustických baryonových oscilací jako Standardní míry. S Andrewem Hamiltonem a Angelicou de Oliveira-Costa objevil v datech z WMAP anomálii zarovnání multipólů.

Tegmark zformuloval "Ultimate ensemble theory of everything", která říká, že všechny struktury, které existují matematicky existují i fyzikálně. Tato myšlenka je známá jako Hypotéza matematického vesmíru. O této své hypotéze napsal rovněž knihu "Our Matematical Universe", která v originále vyšla v roce 2014.

V roku 2012 byl zvolen členem American Physical Society za jeho přínos kosmologii, včetně přesných měření kosmického mikrovlnného pozadí a dat shlukování galaxií, testy inflační a gravitační teorie a vývoj nové technologie pro nízkofrekvenční rádiovou interferometrii.

Osobní život

[editovat | editovat zdroj]

V roce 1997 se oženil s astrofyzičkou Angelicou de Oliveira-Costa. Rozvedli se v roce 2009. Mají dva syny, Philipa a Alexandra.

Mediální vystoupení

[editovat | editovat zdroj]
  • Tegmark byl v roce 2006 jedním z 50 vědců, se kterými magazín New Scientist dělal rozhovory o jejich předpokladech vývoje v budoucnosti.
  • Objevil se v dokumentárním programu Parallel Worlds, Parallel Lives, kde s ním dělal rozhovor Mark Oliver Everett, syn Hugha Everetta, autora mnohasvětové interpretace kvantové mechaniky.
  • Objevil se rovněž v následujících částech vědeckého seriálu Horizon na stanici BBC: "Who's afraid of a big black hole?", "What time is it?", "To Infinity and Beyond", "Is Everything We Know About The Universe Wrong?" and "What is Reality?"
  • Vystoupil v několika epizodách Sci Fi Science: Physics of the Impossible. Americkém dokumentárním televizním seriálu, kde byl hostem známého teoretického fyzika Michia Kaku.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Max Tegmark na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]