Královský technický institut

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Královský technický institut
Kungliga Tekniska högskolan
Logo univerzity
Logo
Hlavní budova univerzity
Hlavní budova univerzity
Motto
Vetenskap och Konst
ZkratkaKTH
Rok založení1827
Typ školyveřejná
Počty akademiků
Studentů celkem14 278 (2020)
Další informace
AdresaPoložka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ10441282, Švédsko
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíTop Industrial Managers for Europe, ORCID, Asociace evropských univerzit, arXiv a Coalition for Advancing Research Assessment
www.kth.se
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Královský technický institut (švédsky: Kungliga Tekniska högskolan), vystupující často pod zkratkou KTH, je veřejná technická vysoká škola ve švédském hlavním městě Stockholmu. Je největší technickou univerzitou ve Švédsku. Podle žebříčku QS World University Rankings 2024 je 73. nejlepší vysokou školou na světě (22. v Evropě a 10. v Evropské unii)[1] a 44. nejlepší technickou univerzitou na světě (13. v Evropě a 7. v EU).[2] Je rozdělena na pět fakult a disponuje čtyřmi kampusy ve Stockholmu a jeho okolí. Založena byla roku 1827 pod názvem Teknologiska institutet. Kořeny má ve škole nazývané Mekaniska skolan, jež vznikla roku 1798, respektive v ještě starší instituci zvané Laboratorium mechanicum, založené roku 1697 vynálezcem Christopherem Polhemem. Současný název univerzita nese od roku 1877. Heslem univerzity, jež je i v jejím znaku, je Vetenskap och konst, tedy "Věda a umění". K významným absolventům patří vzduchoplavec Salomon August Andrée, vynálezce Ernst Alexanderson, první švédský kosmonaut Christer Fuglesang, kosmolog Max Tegmark a například též herec akčních filmů Dolph Lundgren. Jako vyučující na škole působili nositelé Nobelovy ceny Hannes Alfvén a Kai Siegbahn, laureát Abelovy ceny Lennart Carleson nebo držitel Fieldsovy medaile Stanislav Smirnov.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku KTH Royal Institute of Technology na anglické Wikipedii.

  1. KTH Royal Institute of Technology. Top Universities [online]. [cit. 2023-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. QS World University Rankings for Engineering & Technology 2023. Top Universities [online]. [cit. 2023-07-26]. Dostupné online. (anglicky)