Markéta Jolanda Savojská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Markéta Jolanda Savojská
parmská vévodkyně
Painting of Margherita Yolanda di Savoia while Duchess of Parma by an unknown artist.jpg
Doba vlády 29. dubna 1660 – 29. dubna 1663
Sňatek 29. dubna 1660
Manžel Ranuccio II. Farnese
Úplné jméno Margherita Violante di Savoia
Narození 15. listopadu 1635
Turín, Savojské vévodství
Úmrtí 29. dubna 1663 (27 let)
Parma
Rod Savojští
Otec Viktor Amadeus I.
Matka Kristina Bourbonská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Markéta Jolanda Savojská (15. listopadu 163529. dubna 1663) byla savojskou princeznou a sňatkem parmskou vévodkyní.

Život[editovat | editovat zdroj]

Markéta Jolanda se narodila jako dcera vévody Viktora Amadea I. a jeho manželky Kristiny Bourbonské, dcery francouzského krále Jindřicha IV. a Marie Medicejské.

Otec zemřel v roce 1637, když jí byly dva roky a bratr František Hyacint se stal savojským vévodou, zatímco matka regentkou vévodství.

Markéta Jolanda vyrůstala v době, kdy její strýcové Mořic a Tomáš Savojští nesouhlasili s mocí své švagrové a jejím francouzským doprovodem.

První z jejích sourozenců, kdo měl svatbu, byla nejstarší sestra Luisa Kristýna, která se v roce 1642 provdala za strýce Mořice Savojského. Mladší sestra Jindřiška Adéla Marie Savojská se v roce 1650 provdala za kurfiřta Ferdinanda Maria Bavorského. Markétina matka, francouzská princezna, začala sjednávat Markétin sňatek s bratrancem Ludvíkem XIV.; otec Ludvíka XIV. Ludvík XIII. byl bratrem matky Markéty Jolandy, Kristiny Bourbonské.

Markéta Jolanda soupeřila se španělským dvorem, z něhož pocházela další Ludvíkova potenciální nevěsta Marie Tereza. Marie Tereza byla dcerou Izabely Bourbonské, další sestry Ludvíka XIII. a Kristiny. Otec Marie Terezy, Filip IV. Španělský, byl zase bratrem matky Ludvíka XIV., Anny Rakouské, a dychtil po míru mezi Francií a Španělskem, kterého by dosáhl Ludvíkovým sňatkem s Marií Terezou.

Jednání mezi Francií a Savojskem došlo tak daleko, že se Ludvík XIV. a Markéta Jolanda, u francouzského dvora známá jako Marguerite Yolande de Savoie, setkali 26. října 1658 v Lyonu. Francouzský doprovod Ludvíka XIV. zahrnoval královnu vdovu, Filipa z Anjou, Annu Marii Louisu Orleánskou a Marii Mancini.

Francouzi byli ohromeni Markétiným vzhledem, navzdory tomu, že měla podle nich příliš opálenou pleť a byla tichá. Po této schůzce v Lyonu španělský král Filip IV. prohlásil, že se manželství neuskuteční.

Ke sňatku, který by měl pro Savojsko ohromný význam, skutečně nedošlo; Ludvík XIV. se oženil se španělskou infantkou Marií Terezou. Markéta Jolanda se provdala 29. dubna 1660 v Turíně za parmského vévodu Ranuccia II. Farnese, s nímž neměla žádné přeživší potomky.

Markéta Jolanda s manželem začali s rekonstrukcí vévodského paláce Colorno, hlavního sídla vévodské rodiny. Markéta Jolanda zemřela po porodu syna 29. dubna 1663 a byla pohřbena ve svatyni Santa Maria della Steccata v centru Parmy.

Po její smrti se její manžel ještě dvakrát oženil s princeznami z Modeny, nejdříve s Isabelou d'Este a poté s její sestrou Marií d'Este.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

  • dcera (14. prosince 1661)
  • syn (28. dubna 1663)

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Margaret Yolande of Savoy na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Margareta Jolanda Savojská ve Wikimedia Commons

Parmská vévodkyně
Předchůdce:
Markéta Medicejská
16601663
Markéta Jolanda Savojská
Nástupce:
Isabela d'Este