Markéta Burgundská (1374)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Markéta Burgundská
Marguerite de Bourgogne (1374-1441).png
Narození 16. října 1374
Montbard
Úmrtí 8. března 1441 (ve věku 66 let)
Le Quesnoy
Manžel(ka) William II, Duke of Bavaria
Děti Jacqueline, Countess of Hainaut
Rodiče Filip II. Burgundský a Markéta III. Flanderská
Příbuzní Marie Burgundská, Kateřina Burgundská, Jan I. Burgundský, Filip Rethelský, Antonín Brabantský a Bonne de Bourgogne (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
její manžel Vilém II. Bavorský

Markéta Burgundská (říjen 1374-8. březen 1441) byla jako manželka vévody Viléma II. bavorskou vévodkyní.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Byla třetím dítětem a první dcerou z devíti potomků Filipa II. Burgundského a Markéty III. Flanderské. Její otec využíval sňatků svých dětí k dosažení prozíravých cílů. V souladu s touto strategií se uskutečnil dvojitý sňatek mezi Markétou a Vilémem Bavorským, a jejím bratrem Janem a Vilémovou sestrou Markétou. Tyto sňatky se uskutečnily dne 12. dubna roku 1385 v Cambrai a později ovlivní jednotu Henegavska a Holandska s Burgundskem a Flandry, což provede Markétin synovec Filip III. Dobrý.

Markéta měla během vlády svého manžela velký politický vlivː Vilém vládl také Holandsku a Henegavsku, ale přednost dával Holandsku, takže obvykle sídlil právě tam. Markéta proto spravovala v jeho jménu Henegavsko.

Po 16 letech manželství dne 15. července roku 1401 konečně porodila dceru Jacqueline. Markétin politický vliv v roce 1410 ještě vzrostl a bylo jí uděleno několik měst a hradů jako její osobní léna.

Vilém zemřel v roce 1417 na pokousání psem. Ačkoli se s Markétou snažili, aby jejich dcera vše zdědila, vypukla po jeho smrti válka o dědictví. Jacqueline by nakonec měla zdědit Henegavsko, Holandsko a Zeeland, ale ne Bavorsko. Za vlády své dcery se Markéta zapojila do několika politických jednání. Dávala přednost hradu Le Quesnoy, ve kterém žila a který byl jejím osobním majetkem.

Zemřela 8. března roku 1441 na hradě Le Quesnoy a přežila svojí bezdětnou dceru.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Margaret of Burgundy, Duchess of Bavaria na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]