Ludvík I. z Nevers

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ludvík I. z Nevers
Narození 1272
Úmrtí 22. července 1322 (ve věku 49–50 let)
Paříž
Manžel(ka) Joan, Countess of Rethel
Děti Johana Flanderská a Ludvík I. Flanderský
Rodiče Robert III, Count of Flanders a Jolanda Burgundská
Příbuzní bratři Robert, Count of Marle
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ludvík I. z Nevers (francouzsky Louis de Dampierre, vlámsky Lodewyk I of Nevers, 1274? - 22. července 1322 Paříž) byl hrabě z Nevers a Rethelu.

Narodil se jako starší syn z druhého manželství flanderského hraběte Roberta III. a Jolandy, dcery Oda, hraběte z Nevers a Auxerre. Roku 1280 se po násilné smrti své matky stal hrabětem z Nevers a v prosinci 1290 po sňatku s Janou, jedinou dcerou a dědičkou Huga z Rethelu vyženil titul hraběte z Rethelu.

Byl účastníkem chronického sporu Flander s francouzským králem, byla mu zkonfiskována panství a po nástupu Filipa V. byl společně se šlechtici z Artois v opozici proti královské moci. Podporoval svého otce Roberta, jehož měl být nástupcem. Roku 1320 Robert Flanderský složil králi lenní slib a i přes následná nedorozumění došlo ke konečnému smíru, jehož vyjádřením byla svatba Ludvíkova stejnojmenného syna s královou dcerou Markétou. Ludvík z Nevers zemřel v létě 1322 v Paříži a byl pohřben v místním klášteře minoritů, aniž by se dočkal titulu flanderského hraběte.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Ludvík I. z Nevers ve Wikimedia Commons