Robert III. Flanderský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Robert III. Flanderský
Flanderský hrabě
Portrét
Narození1249
Úmrtí17. září 1322
Ypry
ManželkyBlanka Sicilská
Jolanda Burgundská
PotomciLudvík I. z Nevers
Robert z Marle
Johana Flanderská
Jolanda Flanderská
Matylda Flanderská
RodDampierrové
OtecVít z Dampierre
MatkaMatylda z Béthuné
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert III. Flanderský (124917. září 1322, Ypry), také zvaný Robert z Béthune nebo Lev z Flander (De Leeuw van Vlaanderen), byl od roku 1273 hrabětem z Nevers a od roku 1305 flanderským hrabětem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Robert se narodil jako nejstarší syn Víta z Dampierre a jeho první manželky Matyldy z Béthuné. Jeho otec na něj v listopadu 1299 v zásadě přenesl vládu ve Flandrech, během války s francouzským králem Filipem IV. Otec i syn byli v květnu 1300 zajati a Robert byl propuštěn až v roce 1305.

Robert z Béthune získal vojenskou slávu v Itálii, když bojoval na straně svého tchána Karla I. Sicilského (1265–1268) proti Štaufům, Manfrédovi a Konradinovi. Společně s otcem se v roce 1270 zúčastnil osmé křížové výpravy, vedené francouzským králem Ludvíkem IX. Po návratu z kruciáty byl nadále věrným pomocníkem svého otce, a to jak v politicky, tak vojensky v boji proti pokusům francouzského krále Filipa IV. o připojení Flander ke statkům francouzské koruny.

Vít z Dampierre především pod synovým vlivem 20. ledna 1297 přerušil veškerá feudální pouta s francouzským králem. Když se zdál odpor beznadějný, nechal se Robert spolu s otcem a bratrem Vilémem z Crèvecoeur v květnu 1300 zajmout a odvézt k francouzskému králi. Krátce před tím se stal de facto vládcem Flander. Uvězněn byl na hradě Chinon. Navzdory všeobecnému přesvědčení a romantickému ztvárnění Hendrika Conscience v jeho románu o těchto událostech (Lev Flanderský) se Robert nezúčastnil bitvy o zlaté ostruhy.

V červenci 1305, kdy jeho otec zemřel v zajetí, mu bylo dovoleno vrátit se do své země. Vládu hraběte Roberta poznamenala smlouva z Athis-sur-Orge mezi ním a králem Filipem. Nakonec dosáhl určitého úspěchu při přimění venkova a měst k plnění svých povinností. V dubnu 1310 však začal s podporou svých poddaných a rodiny radikálně vzdorovat Francouzům. Diplomaticky i vojensky se mu podařilo postavit se proti francouzskému králi. V prosinci 1318 vyslal anglický král Eduard II. své šlechtice, aby zprostředkovali domluvu mezi Robertem a Vilémem II. Holandským, aby usnadnil průchod obchodu. Když Robert v roce 1319 pochodoval do Lille, milice z Gentu s ním odmítla překročit řeku Leie. Když na něj naléhal i jeho vnuk Ludvík z Nevers, Robert bitvu vzdal a v roce 1320 odešel do Paříže, aby obnovil feudální pouta s francouzským králem.

Robert zemřel v září 1322 a jeho nástupcem se stal jeho vnuk Ludvík.

Pohřben byl hrabě v katedrále sv. Martina ve městě Ypry; jeho výslovným přáním bylo, aby byl pohřben ve vlámské půdě. Když se oblasti Lille a Douai opět staly součástí Flander, bylo jeho tělo přeneseno do opatství Flines u Douai, kde byla pohřbeni jeho první manželky i jeho otec.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Robert (vlevo) zobrazen se svými bezprostředními následníky: vnukem Ludvíkem I., pravnukem Ludvíkem II. a prapravnučkou Markétou III. s jejím manželem Filipem Burgundským.

Robert se dvakrát oženil. Jeho první manželkou se v roce 1265 stala Blanka Sicilská, dcera krále Karla I. a Beatrix Provensálské. Měli spolu jednoho syna, který však zemřel malý.

Blanka v roce 1269 zemřela a Robert se asi o dva roky později (1271) znovu oženil s Jolandou Burgundskou, nejstarší dcerou Oda Burgundského a vdovou po francouzském princi Janu Tristanovi z Nevers. S Jolandou měl Robert pět dětí:

  • Ludvík I. z Nevers (1274–1322)
  • Robert z Marle (?–1331)
  • Johana Flanderská (?–1333)
  • Jolanda Flanderská (?–1313)
  • Matylda Flanderská (?–1330)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Robert III, Count of Flanders na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Jolanda II.
Znak z doby nástupu Hrabě z Nevers
Robert
12721280
s Jolandou II.
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ludvík I.
Předchůdce:
Vít
Znak z doby nástupu Flanderský hrabě
Robert III.
13051322
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ludvík I.