Marie ze Champagne (1174–1204)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie ze Champagne
hraběnka flanderská a henegavská, císařovna latinská
Manžel Balduin IX. Flanderský
Narození 1174?
Úmrtí 9. srpna 1204
Akkon
Potomci Johana I. Flanderská
Markéta II. Flanderská
Otec Jindřich I. ze Champagne
Matka Marie Francouzská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie ze Champagne (francouzsky Marie de Champagne, nizozemsky Maria van Champagne, 1174?9. srpna 1204, Akkon) byla hraběnka flanderská a henegavská a krátce také latinská císařovna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila jako jedna ze dvou dcer hraběte Jindřicha ze Champagne a Marie, dcery francouzského krále Ludvíka VII. a Eleonory Akvitánské. Byla tak sestřenicí francouzského krále Filipa i anglického krále Richarda Lví srdce. 6. ledna 1186 byla po předchozím zasnoubení provdána za Balduina Flanderského, svého vrstevníka.[1] Svatební veselí se konalo ve Valenciennes a zbožná nevěsta svého chotě dle kronikáře Gisleberta z Monsu údajně zcela okouzlila.[2]

V letech 1194 a 1195 Balduin převzal hrabství svých rodičů a roku 1200 v duchu rodinné tradice a také v obavě před odvetou svého lenního pána, přijal výzvu ke křížové výpravě. Svou těhotnou choť opustil na velikonoce roku 1202 a vydal se na kruciátu, jejímž původním cílem měla být Svatá země. Díky sledu nečekaných událostí křižáci nakonec dobyli Konstantinopol a Balduin byl v květnu 1204 korunován prvním latinským císařem.

Marie byla po dobu manželovy nepřítomnosti regentkou obou hrabství a netušíc o změně směru kruciáty, opustila obě dcery a vydala se za ním do Svaté země. Až po příjezdu do Akkonu se dozvěděla o pádu Konstantinopole a Balduinově zvolení císařem, ale zemřela na mor dříve, než mohla zaujmout své místo po jeho boku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.mittelalter-genealogie.de
  2. Gilbert of Mons. Chronicle of Hainault. Příprava vydání Laura Napran. Woodbridge: The Boydell Press, 2005. ISBN 1-84383-120-1. S. 105. (anglicky)