Makedonie (Řecko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Makedonie
Μακεδονία
Bílá věž v Soluni
Bílá věž v Soluni
Makedonie – znak
znak
Makedonie – vlajka
vlajka
Hymna: Μακεδονία ξακουστή (Makedonia xakousti)
Geografie
Hlavní městoTesalonika (Soluň) neoficiálně
Souřadnice
Rozloha34 177 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel2 382 857
Hustota zalidnění69,7 obyv./km²
Správa regionu
StátŘeckoŘecko Řecko
Nadřazený celekŘeckoŘecko Řecko
Vznik1913
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Makedonie (řecky Μακεδονία, Makedonia), resp. Řecká Makedonie, Egejská Makedonie nebo také Jižní Makedonie je největší a druhá nejvíce zalidněná oblast Řecka. Největším městem a dnes již pouze neoficiální metropolí řecké Makedonie je Soluň (Thessaloniki, Salonika). Část řecké Makedonie, poloostrov Athos, je považována řeckou ústavou za autonomní republiku. Většina obyvatelstva řecké Makedonie (98 %) je alespoň formálními členy východní ortodoxní církve.

Je to nejvýnosnější zemědělské území Řecka, neboť zahrnuje řadu nížin s vysušenými bažinami přeměněnými na úrodnou půdu a má relativně dost vláhy.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Verginské slunce (z vlajky)

Existují tři teorie pro původ názvu Makedonie. Podle Hérodota byli Makednoí jedním z dórských kmenů. Jméno pravděpodobně pochází z dórského adjektiva μακεδνός makednos, tj. “vysoký”, protože Makedonci a jejich předci byli považováni za vysoké lidi. Adjektivum použil i Homér v Odyssei (7.105f), když popisoval vysoký topolový strom, Aristofanés ve své komedii Ptáci jím popisoval zeď postavenou ve fiktivním městě.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Území se prostírá na severu Řecka, mezi Egejským mořem a Albánií, Severní Makedonií a Bulharskem. Z dalších řeckých oblastí sousedí na západě s Epirem, na jihu s Thesálií a na východě s Thrákií. Její západní hranici tvoří pohoří Grammos a Pindos, na jihu ji vymezuje masiv Olympu (nejvyšší hora oblasti a celého Řecka) a na východě zhruba řeka Mesta. Kromě ní zde protékají další velké řeky Aliakmon, Vardar (Axios) a Struma (Strymon), všechny ústící do Egejského moře. V Makedonii se také nachází většina velkých řeckých jezer.

Ve střední části oblasti, mezi městy Veria, Janica a Soluň, se nachází Středomakedonská rovina, největší řecká nížina. Další větší nížina (Serreská) se nachází na východě podél řeky Strumy. Dále je zde několik rozsáhlých náhorních plošin.

Makedonské pobřeží je poměrně členité a dlouhé, a to zejména díky poloostrovu Chalkidiki, z nějž ještě vybíhají další tři menší protáhlé poloostrovy („prsty“) – Kassandra, Sithonia a Athos. Chalkidiki je na západě omýváno Thermejským neboli Soluňským zálivem a na východě Strymonským zálivem.

K oblasti náleží také ostrov Thasos, vzdálený asi 7 km od pevniny.

Významná místa[editovat | editovat zdroj]

Chalkidiki je charakteristický poloostrov ve tvaru ruky se třemi prsty, známý nádhernými plážemi a průzračným mořem. Je velmi hornatý, přesto se proslavil vínem Chardonnay a produkcí medu. Nejvýchodnější „prst“ Athos je tvořen pohořím Agion Oros („Svatá hora“) s nejvyšší horou Athos (2033 m). Je dostupný prakticky jen po moři a prostírá se na něm uzavřená mnišská republika Athos.

Olymp je nejvyšší pohoří Řecka, ve starověkém Řecku považované za posvátné sídlo bohů, kam mají smrtelníci zakázáno vstoupit. Vrcholná partie je tvořena sedmi vrcholy, nejvyšším je Mytikas (2917 m). Masiv se zvedá přímo od moře, vrcholové partie jsou jen asi 15 km od břehu. Pohoří Olympos je také nejstarším řeckým národním parkem.

Olympská riviéra (Pieria) je velmi navštěvovaná oblast pobřeží od ústí řeky Aliakmon po řeku Pinios (už v Thesálii). Pobřeží je součástí Soluňského zálivu a má dlouhé a široké pláže, klidné moře a pozvolna se svažující dno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Makedonie roku 336 př. n. l.
Mapa Alexandrovy říše (helénistický svět)

Správní členění[editovat | editovat zdroj]

Oblast pokrývají 3 správní kraje: od západu Západní Makedonie, Střední Makedonie a (částečně) Východní Makedonie a Thrákie, v jejichž rámci zahrnuje 13 prefektur:

Prefektury v Řecku, které jsou součástí historické Makedonie
Prefektury v Řecku, které jsou součástí historické Makedonie
1.Kastoriá
2.Flórina
3.Kozani
4.Grevená
5.Pélla (hl. m. Edessa)
6.Imathia (Veria)
7.Pieria (Katerini)
8.Kilkís
9.Soluň
10.Chalkidiki (Polygyros)
11.Sérres
12.Dráma
13.Kavála

Řecká Makedonie zahrnuje větší část historické Makedonie, její zbytek je součástí dnešní Severní Makedonie a bulharské Pirinské Makedonie.


Největší města oblasti
1. Soluň 773,180
2. Kavala 63,774
3. Serres 56,145
4. Katerini 55,721
5. Drama 55,632
6. Kozani 47,451
7. Veria 47,411
8. Ptolemaida 32,775
9. Giannitsa 26.296
10. Edessa 25,619
11. Kilkis 24,812
12. Naoussa 19,870
13. Nea Moudania 17,032
14. Florina 16,711
15. Kastoria 16,218
16. Grevena 15,481
17. Alexandria 13,229
18. Polygyros 10,271

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]