Pieria

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pieria na mapě Řecka

Pieria (řecky Πιερία–Pieria) je přímořský řecký region a administrativní krajská jednotka v jižní Makedónií. Kraj má bohatou historii, nachází se zde hora Olymp. Pieria hraničí ze severu s makedonským krajem Imathia a z jihu s Thesálií. Hlavní město je Katerini.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Kraj Pieria byl zpočátku obydlený trackým kmenem Pierů, ale později se zde usadili řečtí Makedonci a kraj se tak stal součástí starověkého Řecka. Makedonci zde postavili město Dion (od Dias = Zeus). Nejdůležitější město zde však byla Pydna, kterou v 7 století založili a osídlili Eubojčané. Řekové z Euboie zde založili i město Methot. V 5 století však tato města ovládli Makedonci. Pieria byl pro Řeky bájný kraj, protože podle bájí právě zde na hoře Olymp měli sídlo řečtí bohové. Pydna se stala důležitým městem Makedonie. V 2. století př. n. l. kraj po Římsko-makedonských válkách ovládli Římané. Postupně se zde začalo šířit křesťanství, ale pohanské náboženství zde přetrvalo až do 4 století. Kraj Pieria nehrál významnou roli ani během Římského, ani během Východořímské (Byzantského) období. Slovanská invaze Řecka v 6.–9. století se Pierie dotkla jen okrajově, Řekové zde žili kontinuálně a od 7 století Pieria patřila do řecké části Makedonie, sever byl osídlen Slovany. Od 15 století zde vládli Turci. Pieria se stala součástí Řecka až v roce 1913, kdy Makedonii osvobodil řecký premiér Venizelos. Kraj byl modernizován a byl důležitou zemědělskou částí Řecka. Po roce 1923 po Řecko-turecké výměně obyvatelstva sem přišli mnohé řecké rodiny z Anatolie. Řekové z Efezu založili město Nea Efesos a Pontští Řekové z Trapezuntu založili město Nea Trapezunta. Kompletní elektrifikace proběhla až v 60. letech. Následně se mnoho obyvatel Pierie přestěhovalo do nedaleké Soluně.

Dnes[editovat | editovat zdroj]

V kraji Pieria dnes žije přibližně 135 000 obyvatel. Kraj je důležitý z hlediska cestovního ruchu a nacházejí se zde četné starořecké památky. Je to i zóna, kde se dá provádět turistika u hory Olymp. Nachází se zde i dovolenková zóna Olympská riviéra v Katerini. Nejdůležitější města jsou Katerini, Aiginio, Dio (starořecký Dion), Elafina, Kolindros, Litochoro, Methoni a Pydna.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pieria (územie) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]