MGM COMPRO

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MGM COMPRO
MGM COMPRO logo.png
Základní údaje
Právní forma společnost s ručením omezeným
Datum založení 1990[1][2]
Sídlo Zlín, Česko
Adresa sídla Růžová 309, 763 02 Zlín
Souřadnice sídla
Klíčoví lidé Grigorij Dvorský, Martin Dvorský
Charakteristika firmy
Oblast činnosti návrh, vývoj a výroba speciální elektroniky
Produkty elektrické pohonné jednotky, regulátory otáček, elektrické motory, bateriové systémy
Služby zakázková výroba, technické konzultace
Zaměstnanci 50 (říjen 2020)
Identifikátory
Oficiální web www.mgm-compro.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

MGM COMPRO je česká technologická značka zaštiťující návrh, vývoj a výrobu elektrických pohonných jednotek pro automobilové, letecké i lodní projekty, ale i pro různorodé průmyslové aplikace.[3] Sídlo společnosti se nachází ve městě Zlín, kde jsou také umístěny výrobní linky a laboratoře.

Technologii firmy MGM COMPRO využívá řada významných projektů v oblasti elektromobility, například nejrychlejší hyperloop světa firmy Panasonic[4], český elektrický letoun ΦNIX[5][6], ultra-lehký letoun Skyleader 400[7], letoun Trifan 600 firmy XTI Aircraft [8] či letadlo Archaeopteryx společnosti Ruppert Composite[9]. Dle webu Sustainable Skies mělo v roce 2017 MGM COMPRO motor v každé druhé elektrické letecké aplikaci na světě.[10][11]

Mezi klienty firmy se počítají globální firmy jako je NASA, Airbus, Siemens, Virgin Galactic a mnoho dalších. MGM COMPRO je členem Asociace leteckých a kosmických výrobců České republiky[1], Aeroklastru a Automobilového klastru[12] či konsorcia Pure-Flight[13].

Historie[editovat | editovat zdroj]

Značka byla dle Asociace leteckých výrobců založena v roce 1990[1][2] a od roku 1992 byla registrována jako obchodní jméno jejího zakladatele Grigorije Dvorského[14].

V prvních letech na trhu se společnost zabývala zejména technickými řešeními v oblasti zdravotnictví, kde získala své první velké klienty. V roce 1997 firma přinesla první generaci své vlajkové lodi – regulátorů otáček bezkartáčových stejnosměrných elektrických motorů. Tím se stala průkopníkem této oblasti trhu, komponenty tohoto typu totiž vyvinula ve své době jako jedna z prvních.[15]

O pět let později MGM COMPRO přineslo další generaci regulátorů, tentokrát specializovanou pro elektrické motory typu BLDC. Ty se vyznačovaly vylepšeným managementem běhu motoru, funkcí pozvolného startu a lepšími parametry v oblasti konektivity a spolehlivosti.[15]

Následující roky se nesly v duchu rozšiřování sortimentu: tým MGM COMPRO začal kromě regulátorů vyvíjet a vyrábět také battery management systémy, bateriové systémy vlastního designu či nabíjecí systémy, a začal upravovat a distribuovat elektromotory. Tím firma získala všechny komponenty k tomu, aby mohla začít vyrábět vlastní pohonné systémy na míru jednotlivým projektům.

Tím se otevřela řada možností nové spolupráce: v roce 2010 MGM COMPRO začalo spolupracovat s nadnárodní leteckou společností Airbus na vývoji jejich prvního elektrického letounu. Rok 2013 poté přinesl významný úspěch v podobě dvousedadlového letadla typu Light Sport Aircraft (LSA), který byl plně poháněn pohonnou jednotkou MGM COMPRO.

V roce 2014 došlo k transformaci firmy na společnost s ručením omezeným[16]. Od roku 2014 má společnost MGM COMPRO také značku MGM CONTROLLERS, která se soustředí na návrh, vývoj a výrobu komponent pro modelářské použití v dálkově ovládaných modelech aut, lodí, letadel, vrtulníků a multikoptér.

Firma se v posledních letech soustředí zejména na oblast elektrického letectví – v roce 2018 jí bylo uděleno ocenění E-Flight Award za přínos oboru elektrického letectví[17] a v roce 2019 její výkonný ředitel Martin Dvorský uvedl, že se chce zapojit do leteckého programu Aplikace Ministerstva průmyslu a obchodu.[18][19] Společnost taktéž pravidelně vysílá své reprezentanty na letecké výstavy a veletrhy, ať už jde o Pařížský aerosalon, AERO Friedrichshafen[6][20], MAKS Moscow, či Advanced Engineering Birmingham.

Produkty a služby[editovat | editovat zdroj]

Regulátor otáček BLDC motoru

MGM COMPRO se od svého založení zabývá vývojem speciální elektroniky, nejvýznamnějšími položkami portfolia jsou:

 • Pohonné systémy: Portfolio společnosti dovoluje vývoj celých pohonných systémů a jednotek, které jsou připravené k zabudování do jednotlivých aplikací. Tyto jednotky sestávají zpravidla z elektrického motoru, regulátoru otáček, BMS, bateriového systému a nabíječe, MGM COMPRO navíc dodává i displejové jednotky a další periferní elektroniku včetně různých bezpečnostních systémů a možností konektivity.[21]
 • Regulátory otáček: Vlajkovou lodí společnosti jsou regulátory otáček řad HBC a HSBC. Ty se starají o management BLDC motoru, jeho diagnostiku a ochranu a v podstatě slouží jako mozek celého systému. V současné době také ve firmě končí vývoj nové generace regulátorů – řady HBCi a HSBCi. Ty se vyznačují výrazně lepší použitelností pro letecké aplikace díky dvou až čtyřprocesorové technologii, použití nových materiálů a ztrojení klíčových prvků.[22]
 • Elektromotory: Firma dodává širokou řadu elektrických motorů, které najdou své uplatnění v pozemních, vodních i leteckých projektech, ale i dalších speciálních aplikacích. Ty nabízí celkem ve čtyřech produktových řadách s výkonem od 1 do 100 kW.[23]
 • Battery Management Systémy: BMS řídí baterii na bázi lithia a zajišťují efektivní distribuci energie, a to při nabíjení i vybíjení. Kromě toho BMS chrání bateriové články, diagnostikuje a monitoruje jejich činnost a zajišťuje komunikaci s celým systémem aplikace. Některé BMS jsou také vybaveny GSM modulem, který uživatele informuje o případné hrozbě poškození baterie.[24]
 • Bateriové systémy a nabíječe: Efektivní bateriový systém je pro elektrická vozidla zásadním prvkem, na což tým MGM COMPRO také pamatuje. Distribuuje a upravuje lithiové bateriové články společnosti KOKAM a zajišťuje jejich přizpůsobení pro konkrétní aplikace.[25]
 • Zakázková výroba: Společnost nabízí individuální výrobu hardwarových i softwarových systémů pro řadu průmyslových odvětví.[26]
Grigorij a Martin Dvorští, vedení společnosti MGM COMPRO

Zázemí[editovat | editovat zdroj]

MGM COMPRO sídlí od svého založení ve Zlíně, kde se nachází i její výroba. V současné době společnost zaměstnává přes 50 zaměstnanců a jejich počet dále roste. Výrobní závod firmy je vybaven vlastní výrobní a testovací technikou značky ESSEMTEC, technický tým navíc disponuje vlastním CNC pro výrobu mechanických částí.

Vedení[editovat | editovat zdroj]

MGM COMPRO je rodinná firma, v jehož čele stojí otec a syn Dvorští:

 • Grigorij Dvorský firmu v roce 1990 založil a uplatňuje v ní své znalosti z oblasti vývoje elektroniky. V osmdesátých letech byl členem úzkého týmu vývojářů speciální výpočetní techniky v JZD Slušovice, který byl výjimečný nejen v rámci Československa, ale i v rámci všech států Varšavské smlouvy. Díky jeho koníčku – modelářství – po revoluci spojil příjemné s užitečným: založil firmu, která vyvíjela speciální elektroniku a výrazně se věnovala i modelářům.[15]
 • Martin Dvorský je součástí firmy od roku 2005 a jeho starostí je strategické a obchodní řízení značky. Provádí realizaci velkých strategických projektů a rozšiřuje tak oblasti činnosti svého otce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c Asociace leteckých výrobců. www.alv-cr.cz [online]. [cit. 2020-10-17]. Dostupné online. 
 2. a b WWW.PROPAGON.CZ, Tomáš Frank-. Company introduction | MGM COMPRO. www.mgm-compro.com [online]. [cit. 2020-10-19]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Úspěch MGM COMPRO: Začínali modelářskou elektronikou, nyní vyrábí pro Airbus a NASA – Magazín Váš Zlín [online]. [cit. 2020-10-17]. Dostupné online. (česky) 
 4. Aktuálně nejrychlejší Hyperloop světa používá technologie Panasonic. iDNES.cz [online]. 2018-08-30 [cit. 2020-10-19]. Dostupné online. 
 5. Potichu a bez emisí. Český elektrolet ØNIX chce spustit vzdušnou revoluci. Forbes [online]. 2020-09-01 [cit. 2020-10-19]. Dostupné online. (česky) 
 6. a b GOU, Xin. MGM COMPRO: A Versatile Electric Flight Developer. eFlight Journal [online]. AERO, 1/2019 [cit. 2020-10-19]. Dostupné online. 
 7. StackPath. www.aviationpros.com [online]. [cit. 2020-10-19]. Dostupné online. 
 8. The Trifan Triumph. Business Focus Magazine [online]. XTI Aircraft, 2019 [cit. 2020-10-19]. Dostupné online. 
 9. MGM Compro Enjoys Good News in Europe and at Oshkosh - CAFE Foundation Blog. CAFE Foundation Blog. 2017-08-06. Dostupné online [cit. 2020-10-19]. (anglicky) 
 10. MGM Compro enjoys good news in Europe and at Oshkosh. Sustainable Skies [online]. 2017-08-06 [cit. 2020-10-19]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. MGM Compro Enjoys Good News in Europe and at Oshkosh - CAFE Foundation Blog. CAFE Foundation Blog. 2017-08-06. Dostupné online [cit. 2020-10-19]. (anglicky) 
 12. Moravskoslezský automobilový klastr. autoklastr.cz [online]. [cit. 2020-10-19]. Dostupné online. 
 13. PureFlight - About us. pure-flight.eu [online]. [cit. 2020-10-19]. Dostupné online. 
 14. Živnostenský list ing. Grigorije Dvorského [online]. 1992-08-27 [cit. 10-19-2020]. Dostupné v archivu společnosti
 15. a b c STOJAR, Pavel. Začínali elektronikou pro modely, nyní vyrábí pro Airbus a NASA. Váš Zlín [online]. 11/2016 [cit. 2020-10-17]. S. 6–7. Dostupné online. 
 16. Výpis z obchodního rejstříku MGM COMPRO s.r.o., C 83582 vedená u Krajského soudu v Brně. or.justice.cz [online]. [cit. 2020-10-17]. Dostupné online. 
 17. E-FLIGHT AWARD 2018 WINNER | MGM COMPRO [online]. [cit. 2020-10-17] Dostupné online
 18. MPO podpoří letecký průmysl, přijímá žádosti do výzvy v programu Aplikace | ČeskéNoviny.cz. www.ceskenoviny.cz [online]. [cit. 2020-10-19]. Dostupné online. (česky) 
 19. ZENKNER, Petr. Letecké firmy v Česku mohou využít dotace 800 milionů korun. Hospodářské noviny (iHNed.cz) [online]. 2020-09-15 [cit. 2020-10-19]. Dostupné online. (česky) 
 20. Hynek Walner - Jihostroj a. s. a Martin Dvorský - MGM Compro. Aero Friedrichshafen 2019.. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (česky) 
 21. WWW.PROPAGON.CZ, Tomáš Frank-. Elektrické pohonné systémy | MGM COMPRO. www.mgm-compro.cz [online]. [cit. 2020-10-17]. Dostupné online. (česky) 
 22. WWW.PROPAGON.CZ, Tomáš Frank-. Regulátory otáček | MGM COMPRO. www.mgm-compro.cz [online]. [cit. 2020-10-17]. Dostupné online. (česky) 
 23. WWW.PROPAGON.CZ, Tomáš Frank-. BLDC ELEKTROMOTORY: 5–250 kW | MGM COMPRO. www.mgm-compro.cz [online]. [cit. 2020-10-17]. Dostupné online. (česky) 
 24. WWW.PROPAGON.CZ, Tomáš Frank-. BMS – nové možnosti v managementu baterií | MGM COMPRO. www.mgm-compro.cz [online]. [cit. 2020-10-17]. Dostupné online. (česky) 
 25. WWW.PROPAGON.CZ, Tomáš Frank-. Průmyslové lithiové baterie | MGM COMPRO. www.mgm-compro.cz [online]. [cit. 2020-10-17]. Dostupné online. (česky) 
 26. WWW.PROPAGON.CZ, Tomáš Frank-. Zakázková výroba speciální elektroniky | MGM COMPRO. www.mgm-compro.cz [online]. [cit. 2020-10-17]. Dostupné online. (česky) 

Související stránky[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]