Místokomorník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Místokomorník byl vysoce postaveným stavovským úředníkem. V Českém království se řadil mezi takzvané menší zemské úředníky (beneficiarii minores), ke kterým patřili také místosudí, místopísař, úředník královny, úředník podkomořího a menší písař. Po poradě se zemským soudem ho nejvyšší komorník jmenoval z řad rytířů, v předbělohorské době doživotně. Byl součástí pravidelně fungujícího úřadu desek zemských. Několik dnů před větším zemským soudem zasedal menší zemský soud, který byl tvořen menšími úředníky a jehož povinností bylo připravit jednání většího zemského soudu a vyřizovat spory nižší šlechty.

Seznam místokomorníků Českého království[editovat | editovat zdroj]

  • 1287 Tomáš ze Záběhlic
  • 1297 Přisnobor
  • 1352 Mikuláš z Božešic
  • 1386 Oldřich Medek z Lešan
  • 1387 Jimram z Říčan
  • 1389 Jindřich z Rakovníka
  • 1392 Jindřich z Kokovic
  • 1400 Bohuněk z Puklice
  • 1403 Chod z Mlázovic
  • 1404 Mikeš z Chotěvic
  • 1409–1419 Jaroslav z Budihostic a z Chlumčan
  • 1437 Jan z Litovic
  • 1449 Ctibor ze Zhudovic
  • 1454–1471 Jan Doupovec z Doupova na Všetatech
  • 1474 Léva z Mašťova
  • 1485–1486 Albrecht Ojíř z Očedělic
  • 1486–1487 Václav ze Svárova
  • 1488–1489 Aleš z Košetic
  • 1492 Bohuslav z Běhařova
  • 1496–1497 Aleš z Košetic
  • 1497–1503 Jeroným ze Skuhrova
  • 1510 Petr Trojanovic
  • 1515 Václav z Břežan
  • 1514–1523 (5. 2.) Mikuláš Bryknar z Brukštejna
  • 1523 Jindřich Kamenický z Vitiněvsi
  • 1528–1544 Burian Medek z Valdeka
  • 1554–1555 Vilém z Hradešína
  • 1555–1557 Jan Jeníšek z Újezda na Svrčovsi
  • 1561–1564 Melichar Stolinský z Kopist
  • 1570 Jindřich Vencelík z Vrchovišť
  • 1572 Václav Sadovský ze Sloupna
  • 1574–1575 Albrecht Novohradský z Kolovrat
  • 1582–1586 Mikuláš Vratislav z Mitrovic na Kníně
  • 1589–1611 Jaroslav Kinský ze Vchynic na Krakovci
  • 1614–1622 (nebo 1623 ?) Humprecht Černín z Chudenic
  • 1623–1625 Oldřich Bechyně z Lažan na Vlenicích
  • 1625–1628 Bernard Hýzrle z Chodů ne Želibořích
  • 1629–1637 Šťastný Václav Pětipeský z Chyš
  • 1640–1644 (21. 11.) Rafael Mišovský ze Sebuzína († 21. 11. 1644)
  • 1646 Mikuláš z Gerštorfu
  • 1649–1662 Adam Pecelius z Adlersheimu
  • 1663–1670 Albrecht Kryštof Hložek ze Žampachu
  • 1671–1673 Kašpar Maxmilián Bechyně z Lažan
  • 1674–1691 Petr Mikuláš Straka z Nedabylic
  • 1692–1698 Zikmund Leopold Šmidl ze Šmidu († 1698)
  • 1698 (20. 11.) Václav Silvestr Smrčka z Mnichu
  • 1700–1707 Adam Maxmilián Chanovský z Dlouhé Vsi
  • 1709–1711 Jan Václav Kunaš z Machovic
  • 1712–1720 Václav Kryštof Hložek ze Žampachu
  • 1720 (6. 5.) – 1735 František Karel Pecelius z Adlersheimu († 1735)
  • 1735–1740 Ignác Humbert Bechyně z Lažan
  • 1743–1749 Jan Václav Vražda z Kunvaldu
  • 1749 Václav Josef Oudrcký z Oudrče
  • 1751–1771 Jan Václav z Astfeldu
  • 1771 (16. 3.) – 1778 (3. 10.) Jan Václav Vražda z Kunvaldu († 3. 10. 1778)
  • 1778 (13. 11.) František z Běšin
  • 1779–1781 (16. 5.) František Xaver z Turby († 16. 5. 1781)

Seznam místokomorníků Moravského markrabství[editovat | editovat zdroj]

  • 1494 Vratislav I. z Pernštejna († 16. 1. 1496)
  • 1500 Vaněk z Boskovic
  • 1512–1515 Václav Berka z Dubé
  • 1516 Václav z Lomnice
  • 1516–1522 (1518 Olomouc) Heralt ze Sovince
  • 1517 (Brno) Petr ze Sovince na Doubravicích
  • 1517–1518 (Brno) Hynek z Dubé
  • 1520 (Brno) Albrecht z Lichtenburka
  • 1522 (Olomouc) Jan z Kunovic
  • 1535–1539 Tobiáš z Boskovic
  • 1537 (Olomouc) Hynek z Vrbna
  • 1539–1547 Půta z Ludanic
  • 1545 Vilém Kuna z Kunštátu
  • 1548–1550 Jan Jetřich z Boskovic
  • 1547–1552 Václav Berka z Dubé
  • 1554 Albert Veveřský z Ludanic
  • 1555 Jan Jetřich z Boskovic
  • 1557–1561 Albrecht z Boskovic
  • 1560 Jindřich z Hardeggu
  • 1566 Zdeněk z Rožmitálu a Jindřich ze Šternberka
  • 1569 Václav z Boskovic
  • 1569 Jan starší ze Žerotína
  • 1575 Hynek z Valdštejna
  • 1586–1587 Bedřich ze Žerotína
  • 1588 Hynek z Valdštejna
  • 1590 Jindřich Slavata z Chlumu
  • 1591 Smil Osovský z Doubravice (březen 1548 Valeč – 13. 2. 1613 Třebíč) – poprvé
  • 1593–1598 Bedřich ze Žerotína
  • 1594–1595 Smil Osovský z Doubravice (březen 1548 Valeč – 13. 2. 1613 Třebíč) – podruhé
  • 1599 Karel ze Žerotína
  • 1526–1630 František kardinál z Dietrichsteinu (22. 8. 1570 Madrid – 19. 9. 1636 Brno)
  • 1635 Kryštof Pavel z Liechtensteinu
  • 1637 Lev Burian Berka z Dubé
  • 1648 Adam Ladislav z Věžník

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]