Máhidevrán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Máhidevrán
Rodné jméno Rosne Panvere
Narození 1498 - 1500 ?
?
Úmrtí 3. únor 1581 (ve věku 81 let)
Bursa
Příčina úmrtí přirozená smrt
Národnost álbánská ?
Občanství osmanské
Známá jako Mahidevran Gülbahar Sultan
Titul otrokyně → konkubína → sultánka
Předchůdce Gülfem Hatun
Následovník Roxelana
Nábož. vyznání Islám
Manžel(ka) Sulejman I.
Partner(ka) sultán Sulejman I.
Děti Şehzade Mustafa, Raziye Sultan, Şehzade Murad
Rodiče Otec: Mirza Haydar Temruk Bey
Matka: Nazcan Hatun
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Sultánka Máhidevrán (též Máhidevrán Gülbahár, původním jménem Rosne Pranvere, kolem 1498 – 3. února 1581) byla první manželka osmanského sultána Sulejmana I. Porodila mu několik dětí, mimo jiné i prince Mustafu. Slovo Máhidevrán znamená Stále krásná nebo Měsíc Štěstěny. Gülbahár znamená Jarní růže, Pranvere je z albánštiny a znamená Jaro.

Život[editovat | editovat zdroj]

Máhidevrán byla původem buď z Kavkazu, nebo z oblasti Černé Hory a Albánie. Sulejmanovi porodila prvního syna Mustafu v roce 1515. V paláci žila klidně, dokud nepřišla ukrajinská otrokyně Alexandra La Rossa (přezdívaná Roxelana), která se stala sultánovou novou milenkou. Jejím příchodem ochladl vztah Sulejmana a Mahidevran. S Roksolanou měla Mahidevran četné konflikty, které však po smrti Sulejmanovy matky Ayse Hafsa v roce 1534 přerostly v otevřené nepřátelství.

Roxelana si uvědomovala, že Mahidevranin syn Mustafa jednou nastoupí na trůn. To by však znamenalo, že její vlastní děti by kvůli tomu trůn nezískali. Proto se chtěla Mustafy zbavit, díky čemuž by se jeden z jejích synů stal nástupcem trůnu. V roce 1553 byl Mustafa obviněn z příprav spiknutí vůči sultánovi a následně byl 6. října 1553 popraven.

Po Mustafové popravě se Mahidevran přestěhovala do Bursy, kde byl její syn pohřben. Žila zde však v bídě. Selim II. dal v Konyi postavit mauzoleum jejímu synovi, a později zde byla pohřbena i Mahidevran. Zemřela 3. února 1581 ve věku 81 let.

Potomstvo[editovat | editovat zdroj]

Sulejman a Mahidevran měli spolu několik dětí:

  • Sehzade Mustafa (1515 - 1553)
  • Sehzade Ahmed (1517 - ?)
  • Raziye Sultan (1525–1570)

Muhteşem Yüzyıl[editovat | editovat zdroj]

Mahidevrán se objevuje i v turecké historické telenovele Muhteşem Yüzyıl (česky Velkolepé Století).Zde ji hraje herečka německého původu Asiye Nur Fettahoğlu. Tam ale její děti nevystupují kromě Sehzade Mustafy.