Máhidevrán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Máhidevrán
Rodné jméno Rosne Panvere
Narození 1498-1500?
?
Úmrtí 3. únor 1581 (ve věku 81 let)
Bursa
Příčina úmrtí přirozená smrt
Občanství osmanské
Známá jako Mahidevran Gülbahar Sultan
Titul otrokyně → konkubína → sultánka
Předchůdce Gülfem Hatun
Následovník Roxelana
Nábož. vyznání Islám
Manžel(ka) Sulejman I.
Partner(ka) sultán Sulejman I.
Děti Şehzade Mustafa, Raziye Sultan, Şehzade Murad
Rodiče Mirza Haydar Temruk Bey
Nazcan Hatun
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Máhidevrán také Máhidevrán Gülbahár, původním jménem Rosne Pranvere (1498?3. února 1581 Bursa) byla manželka osmanského sultána Sulejmana I. Porodila mu několik dětí, mimo jiné i prince Şehzade Mustafu. Jméno Máhidevrán znamená Stále krásná nebo Měsíc Štěstěny. Gülbahár znamená Jarní růže a Pranvere je z albánštiny a znamená Jaro.

Život[editovat | editovat zdroj]

Její původ není jasný, ví se jen, že pocházela z Kavkazu nebo z oblasti Černé Hory a Albánie. Sulejmanovi porodila prvního syna Mustafu v roce 1515. V paláci žila klidně, dokud nepřišla ukrajinská otrokyně Roxelana, která se stala sultánovou novou milenkou a vztah s manželkou ochladl. S Roxelanou měla Mahidevran četné konflikty, které po smrti Sulejmanovy matky Ayse Hafsy Sultan v roce 1534 přerostly v otevřené nepřátelství.

Roxelana si uvědomovala, že Mahidevranin syn Şehzade Mustafa jednou nastoupí na trůn. To znamenalo, že její děti trůn nezískají. Proto se chtěla prince Mustafy zbavit a tím získat trům pro jednoho z jejích synů. Její záměr se povedl, když v roce 1553 byl Şehzade Mustafa obviněn z příprav spiknutí vůči sultánovi a následně byl 6. října 1553 popraven.

Po Mustafové popravě se Mahidevran přestěhovala do Bursy, kde byl její syn pohřben. Žila zde však v bídě. Selim II. dal v Konyi postavit mauzoleum jejímu synovi, a později zde byla pohřbena i Mahidevran. Zemřela 3. února 1581 ve věku 81 let.

Potomstvo[editovat | editovat zdroj]

Sulejman a Mahidevran měli spolu několik dětí:

Muhteşem Yüzyıl[editovat | editovat zdroj]

Filmová postava Mahidevrán se objevila i v turecké historické telenovele Muhteşem Yüzyıl (česky Velkolepé století). Zde ji hraje herečka německého původu Asiye Nur Fettahoğlu. V tomto televizním zpracování z jejích děti je zmíněný pouze Şehzada Mustafy.