Gülfem Hatun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gülfem Hatun
Narození15. století
Osmanská říše
Úmrtí1561 nebo 1562
Istanbul
BydlištěPalác Topkapi
Manžel(ka)Sulejman I.
Partner(ka)Sulejman I.
DětiŞehzade Murad
RodOsmanská dynastie
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Gûlfâm Hatun (1497–1562) byla manželka sultána Sulejmana I. a byla matkou prince Murada. Její jméno Gülfem znamená "jako růže".

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Její původ není úplně znám. V osmanských spisech (vakfiye) se uvádí pod jménem Hātun binti Abdllah (dcera Abdllaha); avšak na jejím hrobě v Üsküdaru se píše Hātun binti Abdurrahman (dcera Abdurrahmana), což znamená, že její otec byl křesťan, ale přešel na Islám. Toto jsou 3 nejznámější teorie o jejím původu:

  • Někteří tvrdí, že pocházela ze Sicílie nebo z Polska a její rodné jméno bylo Rosalina (Sicilyalı Rosalina nebo Polonyalı Rozalina)
  • Yılmaz Öztuna, osmanský historik, napsal:

Byla dcerou prince jménem Murad a byla provdána za sultána Sulejmana v roce 1511. Jméno Gülfem je i její rodné jméno.“

  • Podle Leslie P. Peirce, byla jen harémová konkubína, která po jedné noci s ním náhodně otěhotněla. Za Suleymanovi vlády pak dostávala 150 stříbrných denně.

Porodila jen jednoho jediného syna, Şehzade Murada, v roce 1519, který ale v říjnu 1521 zemřel na pravé neštovice.

Mešita Gülfem[editovat | editovat zdroj]

V roce 1543 nechala Gülfem vybudovat ze svého platu malou hrobku, známou jako "Mešita Gülfem Hatun" v sousedství mešity Üsküdaru, která byla vybudována v druhé polovině 16. století. Mešita byla dokončena v roce 1562, kdy také Gülfem zemřela a byla zde i pohřbena. Vedle této mešity stála madrasa, hrobka a stará Osmanská základní škola. Tento komplex (külleye) celý shořel při velkém požáru v roce 1850, společně s okolními domy. Devět let po požáru byla základní škola a mešita obnoveny; stavba skončila v letech 1868-69. Madrasa a hrobka obnoveny nebyly. Hrob Gülfem tedy v současné době nenajdeme, jelikož shořel.

Legenda o smrti Gülfem Hatun[editovat | editovat zdroj]

Legenda o její smrti praví, že nechala vybudovat mešitu v Üsküdaru, ale během stavby jí došly peníze. Chtěla si tedy peníze půjčit od několika žen v harému, aby mohla být mešita dokončena. Konkubíny však na Gülfem žárlily a odmítaly jí půjčit. Jedna konkubínka však využila její slabosti a slíbila jí, že jí peníze půjčí, když bude moct jeden večer jít k sultánovi místo ní. Gülfem souhlasila a ten večer, kdy měla jít k sultánovi, připravila konkubínu na návštěvu. Sultána Sulejmana to velmi pobouřilo a nařídil strážím, aby Gülfem popravili za to, že když byla řada na ní, aby s ním sdílela lože, že poslala za sebe jinou ženu. Druhého dne ráno vynesli z paláce mrtvé tělo Gülfem, které pohřbili právě v dostavěné mešitě a tělo ženy, která jí dala peníze dali do mělkého hrobu a hrob není označen.

Média[editovat | editovat zdroj]

V roce 2003 se postava Gülfem objevila v seriálu „Hürrem Sultan“, kde ji ztvárnila turecká herečka Yasemin Kozanoglu. V roce 2011 se postava Gülfem objevila v seriálu Velkolepé století (Muhteşem Yüziyl, Magnificent Century), kde ji ztvárnila turecká herečka Selen Öztürk.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gülfem Hatun na anglické Wikipedii.

Manželky sultána Sulejmana I.
Předchůdce:
Fülane Hatun
15131521
Gülfem Hatun
Nástupce:
Mahidevran Sultan