Lythronax

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxLythronax
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída (asi před 80 mil. let)
alternativní popis obrázku chybí
Kosterní diagram teratofonea a lytronaxe
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Tetanurae
Nadčeleď Tyrannosauroidea
Čeleď Tyrannosauridae
Rod Lythronax
Typový druh
Lythronax argestes
Loewen et al., 2013
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lythronax ("král násilí") byl velkým masožravým dinosaurem (teropodem) z čeledi Tyrannosauridae, který žil asi před 80,6 – 79,9 miliony let[1] (stupeň kampán) na území dnešního Utahu v USA.

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

Lythronax byl menším a geologicky starším příbuzným populárního tyranosaura, dosahoval asi třetinu jeho hmotnosti (kolem 2,5 tuny). Jeho délka činila asi 8 metrů a ve hřbetu dosahoval výšky kolem 2,4 metru. Gregory S. Paul však v roce 2016 odhadl velikost tohoto teropoda na pouhých 5 metrů délky a 500 kg hmotnosti.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Lebka byla v poměru k lebkám ostatních tyranosauridů poměrně krátká a robustní. Lythronax patřil do vývojově pokročilé podčeledi Tyrannosaurinae, jejímž je v současnosti nejstarším známým zástupcem.

Objev[editovat | editovat zdroj]

Fosílie tohoto svrchnokřídového dinosaura byly objeveny v usazeninách souvrství Wahweap na území Národního památníku Grand Staircase-Escalante. Popsán byl podle částečně zachované lebky a postkraniální kostry týmem amerických paleontologů v roce 2013. Typovým a jediným známým druhem je L. argestes.

Lebka druhu Lythronax argestes.

Systematické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Lythronax patří do podčeledi Tyrannosaurinae a jeho blízkými příbuznými jsou například (vyvojově primitivnější) rody Teratophoneus a Bistahieversor, ačkoliv jsou oba tyto rody geologicky mladší. Lythronax je nicméně blíže příbuzný obřím zástupcům rodu Tyrannosaurus ze Severní Ameriky a Tarbosaurus a Zhuchengtyrannus z Asie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Loewen, M.A.; Irmis, R.B.; Sertich, J.J.W.; Currie, P. J.; Sampson, S. D. (2013). Evans, David C, ed. "Tyrant Dinosaur Evolution Tracks the Rise and Fall of Late Cretaceous Oceans". PLoS ONE. 8 (11): e79420. doi:10.1371/journal.pone.0079420.
  2. Paul, G. S. (2016). The Princeton Field Guide to Dinosaurs (2nd Edition). Princeton University Press, str. 113 (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]