Ludwig Ganghofer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ludwig Ganghofer
Narození 7. července 1855
Kaufbeuren
Úmrtí 24. července 1920 (ve věku 65 let)
Tegernsee
Povolání spisovatel, dramaturg, novinář, válečný zpravodaj
Národnost Němec
Stát Německé císařství, Výmarská republika
Vzdělání gymnázium, vysoká škola filosofická a literaturární
Literární hnutí protidemokratické, nacistické
Významná díla Die Sünden der Väter
Vlivy jeho kniha se objevila ve Švejkovi od Jaroslava Haška
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ludwig Ganghofer (7. července 185524. července 1920) byl německý spisovatel a novinář.

Po absolvování gymnaziálních studií pracoval krátkou dobu v dělnických profesích, později začal studovat strojní inženýrství, nakonec ale vystudoval filosofii a literaturu v Lipsku. Díky velice úspěšné hře Der Herrgottschnitzer von Ammergau (1880) se mohl stát spisovatelem na volné noze. Pracoval jako dramaturg ve vídeňském Ringtheateru a svými fejetony přispíval do mnoha časopisů. Byl osobním přítelem císaře Viléma II. Pruského, zastával velmi nacionalistické a protidemokratické názory. Za první světové války byl válečným zpravodajem a napsal celou řadu propagandistických básní. Brzy po skončení války zemřel.

Jeho romány, zčásti historické, částečně ze současnosti, jsou inspirovány především alpským prostředím a jejich prostě a idylicky žijícími obyvateli, v období tzv. Heimatfilmu bylo mnoho z nich zfilmováno.

Česky vyšly adaptace několika jeho historických románů (Klášterní myslivec, Martinská poustevna, Myslivec s hor, Dívka s pochodní). Na jeho námět napsal v letech 1916-17 český skladatel Karel Weis operu Bojarská svatba (premiéra 1943).[1] V českém prostředí je však znám především jeho román Die Sünden der Väter (1886), který, ač nebyl přeložen, hraje významnou úlohu v románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PETRÁNĚK, Pavel. Karel Weis (1862-1944): Polský žid (Der polnische Jude). Program Státní opery Praha pro sezonu 2000/2001. Praha : Státní opera Praha, 2000. 144 s. S. 36-37. (česky)