Ludvík VI. Bavorský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ludvík VI. Bavorský
Narození 7. května 1328
Řím
Úmrtí 17. května 1365 (ve věku 37 let)
Berlín
Místo odpočinku Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1543798
Manžel(ka) Ingeborg of Mecklenburg-Schwerin
Cunigunde of Poland
Rodiče Ludvík IV. Bavor a Markéta Holandská
Příbuzní Anežka Bavorská (1335), Markéta Bavorská, Beatrix Bavorská, Alžběta Bavorská (1329–1402), Ludvík V. Bavorský, Štěpán II. Bavorský, Vilém I. Bavorský, Albrecht I. Bavorský, Ota V. Bavorský a Matylda Bavorská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Louis VI the Roman.jpg

Ludvík VI. Bavorský zvaný Říman (7. května 1328, Řím – mezi 11. listopadem 1364 a 17. únorem 1365) byl jako Ludvík VI. vévodou hornobavorským a jako Ludvík II. markrabě a první kurfiřt braniborský.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ludvík Říman byl prvním synem z druhého manželství císaře Svaté říše římské Ludvíka Bavora a Markéty Holandské. Holandského a henegavského hrabství, která zdědil po své matce, se vzdal ve prospěch svých mladších bratrů Viléma a Albrechta, neboť sňatkem s dcerou polského krále Kazimíra III. doufal v zisk polské koruny. Pozdější nároky na úkor Albrechta už nemohl prosadit.

Při dělbě Bavorska Landsbergerskou smlouvou z roku 1349 s bratry Ludvíkem a Otou mu bylo uděleno Hornobavorsko, které on a Ota v prosinci 1351 v Luckauerské dohodě vyměnili s bratrem Ludvíkem za Braniborskou marku a Lužici. Když byl Waldemarem Falešným donucen opustit Braniborsko, dostal se do dluhů a musel dát do zástavy části markrabství.

Když roku 1356 vydal císař Karel IV. Zlatou bulu, Ludvík se stal kurfiřtem a stal se tak jedním z voličů německého krále. Kvůli otázce nástupnictví v Braniborsku se dostal roku 1363 do sporu s císařem Karlem IV. Zemřel ve věku 36 let a jeho následníkem se stal bratr Ota. Ludvík byl pohřben v Grauen Kloster v Berlíně.

Předchůdce:
Ludvík IV. Bavor
jako bavorský vévoda
Znak z doby nástupu (Horno)bavorský vévoda
13471365
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Štěpán II. Bavorský
Předchůdce:
Ludvík V. Bavorský
Znak z doby nástupu Braniborský kurfiřt
13511365
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ota V. Bavorský